Fiyatı 95 TL’ye çıktı zam şampiyonu oldu

Olaylar
Türkiye genelinde üretilen kuruyemiş ürünlerinin bu sene verimli olması tezgahlara da yansıdı. Kayseri’de kuruyemişçilerin tezgahlarını süsleyen fındık, nohut, leblebi ve Antep fıstığının fiyatı, reko...
EMOJİLE

Türkiye genelinde üretilen kuruyemiş ürünlerinin bu sene verimli olması tezgahlara da yansıdı. Kayseri’de kuruyemişçilerin tezgahlarını süsleyen fındık, nohut, leblebi ve Antep fıstığının fiyatı, rekoltenin fazla olmasından dolayı yüzde 25 oranında ucuzladı.

Fiyatı 3 kat arttı

Kuruyemişçi Cuma Tan, fiyatların düşmesiyle beraber işlerinde de artış olduğunu söyleyerek, “2018’in yaz aylarının ortasında kurun yükselmesiyle beraber ithal gelen Çin çekirdeği, ceviz, badem ve kaju gibi ürünlerin fiyatlarını 2-3 kat artırdı. Yerli ürünler tam aksine topraktan bol çıktığı için fiyatları ucuzladı.

Nohut çok ucuza satılıyor

Geçen sene 18-20 TL arasında satılan fıstık içi bu sene 14 TL gibi satılıyor. Geçen sene pahalılığıyla çok konuşulan nohut bu sene çok ucuza satılıyor.

Nohudun ucuzlamasıyla leblebi de ucuzladı. Fındık geçen sene 55 TL’ydi, bu sene 44 TL’ye satılıyor. Antep fıstığı geçen sene 80 TL’ye kadar dayanmıştı, bu sene 68 TL’ye düştü. Yerli ürünlerin fiyatlarında bu sene yüzde 25 oranında bir düşüş var. Özellikle kabak çekirdeğinde bu sene rekolte çok fazla olduğu için geçen sene 35 TL’ye satılan 1’inci sınıf kabak çekirdeği bu sene 20 TL’ye kadar düştü” şeklinde konuştu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme