Fatura abonelikleri e-devlet üzerinden yapılacak

Olaylar
Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay, bürokratik yoğunluğu azaltmak için elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine başvurularının mart ayı itibariyle e-devlet üzerinden yapılacağını duyurdu.  İcra e...
EMOJİLE

Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay, bürokratik yoğunluğu azaltmak için elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine başvurularının mart ayı itibariyle e-devlet üzerinden yapılacağını duyurdu. 

İcra edilen ‘Bürokrasinin Azaltılması ve e-Devlet Toplantısı’na ilişkin yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yapısal dönüşümler gerçekleştirilerek stratejik kararların hızla alındığı vurgusu yapıldı.

BÜROKRASİ HAFİFLEYECEK

Yeni sistemle beraber yapılan dönüşümlerin vatandaşa yansıdığını vurgulayan Oktay, üzerinde uzun süredir çalışılan bürokrasinin azaltılması ve kamuda şeffaflık anlayışının e-Devlet uygulamasıyla iyi bir noktaya geldiğini belirtti.

Obez devletten kurtulmak için önemli bir adım attıklarını bildiren Oktay, çok daha dinamik bir devlet yapısına dönüşmek adına kamunun sunduğu hizmetlerde önemli bir sadeleştirme yaptıklarını kaydetti.

Oktay, bundan sonraki aşamada, sistemi akıllılaştırarak, kamuda dijital dönüşümü tamamlamaya yönelik adımlar atacaklarını aktardı.

FATURA ABONELİK İŞLEMLERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Amaçlarının vatandaşın işini kolaylaştırmak, kamunun iş yükünü hafifletmek olduğuna değinen Fuat Oktay fatura abonelikleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

“Vatandaşlarımızın en çok vaktini alan işlemlerden birisi de abonelik işlemleri. Bu konuya özellikle önem veriyoruz. Bir süredir bu alanda önemli bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayı itibarıyla elektrik, doğal gaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaya başlanacak. Aynı şekilde aboneliklerin sona erdirilmesi de sistem üzerinden yapılacak. Bu konuda mevzuat değişikliklerine ihtiyaç var. Değişikliklerin tamamlanmasıyla bu hizmet verilecek. e-Devlet üzerinden işlem yapamayan vatandaşlarımız ise ilgili noktaya giderek aboneliğini yüz yüze yapabilecek.” 

 

BELGESİZ VE HIZLI HİZMET HEDEFLENİYOR

Devlet olarak vatandaşın beyanını esas alan, belgesiz ve hızlı hizmet sunumuna odaklandıklarına işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

 

“Dijital dönüşümle birlikte kamunun ürettiği ve tuttuğu hiçbir bilgiyi, belge olarak vatandaşımızdan talep etmeden sadece vatandaşımızın beyanını esas alarak hizmet vereceğiz. Bu kapsamda özellikle kurumlar arası verinin paylaşılmasına yönelik süreçleri belirleyerek gerekli hukuki altyapının oluşturulmasına yönelik çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Sistemi akıllılaştırarak, kamunun önemli ölçüde tasarruf etmesinin önünü açacağız. Bunlar için de öncelikle kamudaki sistemlerin birbirleriyle tam olarak entegrasyonunu tamamlayıp, yapay zeka dahil ileri teknolojileri etkili bir şekilde uygulayacağız.”

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme