Evde Yakınına Bakana “Emeklilik” Müjdesi

Olaylar
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslak h...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslak halindeki çalışmaya göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı
alanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

Engelli ve yatalak yaşlısına bakanları ilgilendiren taslak uygulamanın detaylarına ulaşıldı. Aile Bakanlığı’na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırlıklarını yaptığı yeni mevzuatla öncelik, yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sosyal güvence kapsamında olmayan kişilere verilecek. Aile Bakanlığı, mevzuata son şeklini verdikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak ve söz konusu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde ortak çalışma başlatılacak.

MADDİ DURUMU YETERSİZ

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ana hedefini, 2007’de başlatılan "evde bakım hizmeti" uygulamasından sonra özürlü yakınlarının sosyal güvence kapsamına alınması oluşturuyor. Yeni mevzuatla, özrü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının bakımını üstlenen ve "evde bakım yardımı" alan vatandaşların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi yoluyla emeklilik hakkından faydalanmaları sağlanacak. Genel Müdürlük, maddi durumu yetersiz olan ve yakınlarına baktığı için çalışma yaşamına giremeyen bu kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılmasını öngörüyor.

362 BİN KİŞİYE YANSIYACAK

Hali hazırda özürlü veya kronik hastalığı olan yaşlı yakınlarına bakan 362 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Özürlü yakını olan bir kişinin söz konusu evde bakım parasından yararlanabilmesi için hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı aranıyor. 2012 itibariyle ağrı özürlü raporu olan ve bu şartları taşıyan kişilerin yakınlarına aylık 634.65 lira ücret ödeniyor. Mevzuatın tamamlanmasının ardından eylem planına paralel olarak uygulamanın en geç 2013’te hayata geçirilmesi planlanıyor.
 
Eşini kaybeden sosyal güvencesiz kadına maaş
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın eşi vefat eden kadınlar için başlattığı maaş ödeme sisteminde sona gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ödenecek tutar 250 lira olarak tespit edildi. Proje kapsamında Türkiye genelinde 1.5 sene inceleme yapıldı. Hükümetin isteğiyle, Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı tespitlerde eşini kaybeden herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş önerisi çıktı. Önerinin görüşülmesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan her bir kadın için 250 lira maaş ödenmesi talimatı verdi. Eşini kaybeden ve çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınların Mart ayı boyunca sisteme girişleri yapılıyor. Bunun için sigortası bulunmayan ve eşi vefat edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak. İlk ödeme Nisan ayında her bir kişi için 250 lira olarak verilecek. Arkasından iki ayda bir 500 lira ödenecek.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme