Ev sahipleri dikkat!

Olaylar
Ev sahipleri dikkat! Maliye Bakanlığı, bütçe dengelerinin bozulmasının ardından gelirleri artırmak için harekete geçti. Ev sahiplerinin peşine düşen Maliye, yurt genelindeki tüm kiracıları yakın takib...
EMOJİLE

Ev sahipleri dikkat! Maliye Bakanlığı, bütçe dengelerinin bozulmasının ardından gelirleri artırmak için harekete geçti. Ev sahiplerinin peşine düşen Maliye, yurt genelindeki tüm kiracıları yakın takibe aldı. Belediyeler, elektrik dağıtım şirketleri, PTT, banka ve tapudan alınan bilgiler doğrultusunda kiracı envanteri çıkarılmaya başladı.

YAKAYI ELE VERECEKLER
Elektrik ve su gibi aboneliklerde kira kontratı istendiğine dikkat çeken Maliye Bakanlığı yetkilileri, ev sahiplerinin bilgilerinin sisteme işleneceğini kaydetti. Bilgileri sisteme kaydolduktan sonra beyanname vermeyenler kolay tespit edilecek. Mektup gönderiminin ardından vergisini ödememekte ısrar edenlere de ceza kesilecek. 1 milyon 200 bin mükellefe mektup gönderen Gelir İdaresi Başkanlığı, uygulamasını bu yıl da devam ettirecek. Konut kirası geliri elde eden ev sahiplerinin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarını aşmaları durumunda vergi dairelerinin kapısını çalması gerekiyor.

FAİZİYLE TAHSİL EDECEK
2 bin 800 liranın üzerinde yıllık kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi zorunlu. İstisna tutarının düşülmesinin ardından kalan miktar için Gelir Vergisi dilimine göre vergilendirme yapılıyor. Kira geliri kazanmasına rağmen beyannamesini vermeyenlerden geriye dönük 5 yıllık vergi borcu, faiziyle birlikte vergi cezası olarak tahsil edilecek. Ev sahibi ayrıca belirlenen istisna tutarından da faydalanamayacak.

KURAL İHLALLERİ ARAŞTIRILIYOR
Maliye Bakanlığı, 500 liranın üzerindeki kiranın banka veya PTT üzerinden gönderilmesi kuralını ihlal edenleri de inceliyor. Bu kapsamda düşük havale veya bir başka hesaba para göndermenin üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Bakanlık kaynakları, vatandaşın Maliye’nin tespit etmemesi için para gönderimlerinde kira ödemesi butonunu tıklamadığına dikkat çekiyor. Geçen yılbaşında GMSİ mükellefleri 971 bin 595 iken, 2011 sonunda 1 milyon 43 bin 58 olmuştu. Söz konusu rakamın 1 milyon 200 bin mükellefe mektup gönderilmesinin ardından arttığı belirtiliyor.

Takvim

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme