Ev Kadınına Oyun

Olaylar
Herhangi bir geliri olmayan ev kadınları dikkat! Bazı belediyelerin başvurduğu emlak vergisi oyununa gelmeyin… Eşleri SSK’dan emekli olan ev kadınlarına, ‘Eşinin emekli aylığı geliri...
EMOJİLE

Herhangi bir geliri olmayan ev kadınları dikkat! Bazı belediyelerin başvurduğu emlak vergisi oyununa gelmeyin… Eşleri SSK’dan emekli olan ev kadınlarına, ‘Eşinin emekli aylığı geliri var. O halde senin de eşinden dolayı gelirin var. İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisinden, geliri olmayan ev hanımları yararlanabilir’ diyen belediyelerin bu yaklaşımı kadınları şaşkına çevirdi.

KANUN NE DİYOR?
Maliye Bakanlığı, ‘hiçbir geliri olmayan’ deyimi ile; ücret geliri, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri, faiz ve temettü geliri veya benzeri türde gelirlerin amaçlandığını, 38 No’lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nde açıkladı. Yürürlükteki mevzuata göre; 22 bin TL’yi aşmayan menkul sermaye iradı (faiz, repo vs. geliri) olanlar da 2011 yılında, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilecek.

ahaber.com