Ev hanımlarına emeklilik müjdesi!.

Olaylar
İşçiler SSK’dan, esnaf Bağ-Kur’dan, memurlar da Emekli Sandığı’ndan emekli olurken, ev hanımları için de emeklilik fırsatı sunan birçok yöntem var.. Milyonlarca kadın evde havlu, ört...
EMOJİLE

İşçiler SSK’dan, esnaf Bağ-Kur’dan, memurlar da Emekli Sandığı’ndan emekli olurken, ev hanımları için de emeklilik fırsatı sunan birçok yöntem var..

Milyonlarca kadın evde havlu, örtü, çorap, kilim, örgü, nakış, hasır, sepet, paspas gibi giyecek ve süs eşyası üreterek satıyor. Bu kadınların üretime katkıları karşılıksız kalmıyor..

Güneş’in haberine göre; devlet bu şekilde aile bütçesine katkı sunan kadınlara destek oluyor. Kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, aynı zamanda standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor..

VERGİ MUAFİYETİ İMKANI 

Vergi Kanunu’nda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ özellikle ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak, bir işyeri açmaksızın perakende ticaretiyle iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar, vergiden muaf esnaf sayılıyor.

 

Bu işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alıyor. Belgeyi alanlar 3 yılda bir yenilemek zorunda. Bu belge karşılığında bir bedel de ödenmiyor.

158 LİRA CEPTE KALIYOR 

Muafiyet belgesi alan ev kadınları, isterlerse sigortalı da oluyor. Prime esas günlük kazanç alt sınırının 15 katı üzerinden başlanılarak takip eden her yıl için bir puan artırılmak suretiyle, 30 katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasıyla genel sağlık sigortası primi ödeyerek emeklilik hakkı da kazanıyor.

 

Belgesi olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 25 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyor. Yatırılan primler Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor.

 

Normalde esnaf ayda 613 lira öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağ-Kur’lu olabiliyor. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2019’da 26, 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29, 2023 ve sonrası için 30 gün olacak.

NE KADAR PRİM GEREKİYOR?

İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları Bağ-Kur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilikte 7 bin 200 gün ve 58 yaş şartı gerekirken, kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigortayla tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

 

Kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra yaptıkları doğumları borçlanıp gün kazanıyor ve daha erken emekli olabiliyor. Bunun için 3 çocuğa kadar borçlanma imkanı bulunuyor.

Her çocuk için 2 yıl süre kazanılıyor. Böylece 3 çocuk borçlanması yapan bir kadın, 6 yıl yani 2 bin 160 gün erken emekli olabiliyor.

İsteğe bağlı sigortalı, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır. 5 yıl prim ödemişise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi!

ŞARTLAR NELER? 

Bu fırsattan faydalanmak isteyenler önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alacak. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ev kadınlarının bu düzenlemesi çerçevesinde emekli olabilmeleri için aranan şartlar ise şunlar:

– 18 yaşından büyük olmak

– Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

– Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

– Gelir Vergisi’nden muaf olduğunu belgelemek.

 

 

Kaynak: Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme