ETA Ortadan Kalkabilirmiş!

Olaylar
İspanya’nın demokrasi tarihinde en uzun süre (1982-1996) başbakanlık yapan Sosyalist Felipe Gonzalez, "ETA’nın başını uçurabilirdim, ama yapmadım" açıklamasında bulundu. İspanya&...
EMOJİLE

İspanya’nın demokrasi tarihinde en uzun süre (1982-1996) başbakanlık yapan Sosyalist Felipe Gonzalez, "ETA’nın başını uçurabilirdim, ama yapmadım" açıklamasında bulundu.

İspanya’nın yüksek tirajlı sol görüşlü gazetesi El Pais’te bugün yayımlanan röportajında Gonzalez, başbakan olduğu dönemde, 1989 veya 1990 yılında yaşadığı bir olayı anlattı.

Gonzalez şunları söyledi:
"Hayatımda sadece bir kez, ETA’nın tüm başını ortadan kaldırma emrini verme fırsatına sahip oldum. ETA’nın tüm yöneticilerinin, güney Fransa’da toplanacağı yer ve tarihle ilgili bir bilgi gelmişti. İspanyol güvenlik güçleri tarafından herhangi bir operasyon yapılması mümkün değildi, çünkü ülke dışında bir yerdi.

Bugünden farklı olarak o tarihlerde, Fransa’da bir operasyon yapma olasılığı zayıftı. O tarihlerdeki tek olasılık, toplanacakları evdeki herkesi havaya uçurmaktı. Ama bu ülkeyle olan ikili ilişkilerden dolayı bunu yapmadım. Bu kararı verdikten sonraki 24 saat içinde, gelecek 4-5 yıl içinde ETA tarafından öldürülecek kaç tane masum insanın hayatı kurtarılabilirdi diye çok acı çektim. Hala, acaba o zaman doğru bir karar mı aldım diye şüphelerim var."

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme