Erdoğan’ın ofisindeki böcekle ilgili 4 sır!

Olaylar
Metehan Demir’in haberi… MİT’in bugüne dek titizlikle yürüttüğü "köstebek harekatında", ofiste bulunan böcek ile ilgili elde edilen detaylar olayın tam bir profesyonel orga...
EMOJİLE

Metehan Demir’in haberi…

MİT’in bugüne dek titizlikle yürüttüğü "köstebek harekatında", ofiste bulunan böcek ile ilgili elde edilen detaylar olayın tam bir profesyonel organizasyon işi olduğunu gösterdi. Hürriyet, dün ilk kez böceğin prizde bulunduğunu yazmıştı. Bugün ise bilinmeyen yeni dört kritik bilgi daha ortaya çıktı.

ŞARJI BİTMİYOR
İlk olarak böcek, duvar içindeki prizde değil, üçlü portatif prizde bulundu. Odaya biri ya da birilerince getirilerek ana prize takılmış. Bu, hem seri şekilde odaya bırakılabilmesi hem de şarjının bitmeden rahatlıkla prizden güç sağlanabilmesi anlamına geliyor. Bunu bırakabilecek kişilerin bulunması için o dönemde içeri giren çıkan servis, tamir, görev ve hizmet elemanları teker teker inceleniyor.

EN AZ 2 KİŞİ
İkinci belki de en önemli detay ise bulunan böcek ile ilgili. Çünkü, böcek kaydedici değil, yansıtıcı. Bu da dinlemenin anında yapıldığını gösteriyor. O nedenle de aynı anda en az iki kişinin dışarıda gelen sinyalleri izlemiş olabileceği ifade ediliyor.

250 METRE YARI ÇAP
Üçüncü bilgi, dışarıda teknik aletlerle dolu bir dinleme aracının daha bulunduğu tespiti. Çünkü, içeride yansıtma yapan böceğin gönderdiği ses dalgalarını işleyecek, kaydedecek belirli yarıçap mesafesinde bir araç gerekiyor. Bu nedenle 250 metre yarı çapta sürekli dolaşan ve dinlemeyi alan bir aracın olması gerektiğinden hareketle, geçen şubattan bu yana bölgedeki tüm mobese kameraları kayıtları inceleniyor. O bölgede sık sık görünen araçlar araştırılıyor.

NE KADAR DİNLENDİ
Son unsur ise böceğin TÜBİTAK’a gönderilerek, "hareketlilik hafızasının" incelenmesi. Bu da tam olarak böceğin üçlü prizin içine ve prizin de ne zaman odaya bırakıldığının anlaşılması, ne kadar dinleme yaptığının tespiti için teknik bir inceleme anlamına geliyor. TÜBİTAK şimdi bu araştırmayı yapıyor.

ŞİMDİLİK BU ŞEKİLDE
Başbakan’ın ofisinde böcek bulunmasının ardından MİT, kritik gördüğü bazı devlet kurumlarında da aramalar yapmış. Ancak kayda değer bir şey tespit edilememiş. Şu an Türkiye’de herkes birbirini suçluyor ve "Kesin şu yapmıştır" diyor, ama net bilgiler şimdilik bu şekilde.

Hürriyet