Erdoğan’dan Özdemir’e ‘Tinerci’ Tepkisi

‘Başbakan Erdoğan,  geçtiğimiz hafta söylediği “Bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz?" şeklindeki sözleri üzerine CNNTürk’teki programına tinerci çocukları konuk eden Cüneyt Özdemir’e çok sert tepki gösterdi.
 
Geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada ‘Dindar gençlik yetiştireceğiz’ derken tinerci çocukları örnek vermesinin ardından gazeteci Cüneyt Özdemir CNN Türk’teki programına tinerci çocukları çıkardı. Özdemir, çocuklara Başbakan Erdoğan’ın sözlerini sordu. Sorularıyla tinerci çocukları yönlendiren Özdemir’in canlı yayında Erdoğan’ın sözlerini hatırlatması üzerine tinerci çocuk,  önce Erdoğan’ın sözlerine alındıklarını söyledi, ardından da “Biz sokaklarda aç, susuz kalırken yanımızda dindarlar yoktu. Allah vardı” dedi. 
 
BU NASIL GAZETECİLİK?
 
Programın ardından sabah saatlerinde konuşan Erdoğan, isim vermeden Cüneyt Özdemir’e ateş püskürdü. Valiler toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Özdemir’in tinerci bir çocuğu canlı yayına çıkarmasını sert bir dille eleştirerek, ”Bu nasıl gazetecilik? Bir gazeteci çıkıyor tinerci çocuğu canlı yayına çıkarıyor. "Başbakan’ın tinerci nesil yetiştirmeyeceğiz sözünden rahatsız olmasını nasıl değerlendiriyorsun?" diye soruyor. Böyle mi gazetecilik yapılır. Sen o çocuğu televizyona çıkarıp, çocukların tiner kullanmasını teşvik ediyorsun. Bu nasıl gazetecilik, ondan sonra gazete patronlar, televizyon patronları bundan rahatsız oluyor. Biz bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz." diye konuştu.
 
ÖZDEMİR TWİTTERDAN CEVAP VERDİ
 
Erdoğan’ın bu sözlerine Cüneyt Özdemir’den cevap gecikmedi. Özdemir, twitterdan yaptığı açıklamada şunları söyledi;
 
"Basbakan Erdogan bir tinerciyi ekrana cikartmama cok kizmis ‘Gazetecilik bu mu?’diye soruyor. Benim icin gazetecilik tam da bu. ‘Bu’ gazeteciligi daha ne kadar yapabilecegiz asil sorulmasi gereken soru bu…"
 
 
TARTIŞMAYI BU SÖZLER BAŞLATTI
 
Başbakan Erdoğan, ‘dindar gençlik yetiştireceğiz’ şeklindeki sözlerine yönelik eleştirilere  “Bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz? Siz bu gençliğin manevi değerlerinden kopuk, hiçbir istikameti olmayan bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? Biz sizinle anlaşamayacağız. Hem çağdaş hem dindar olunamıyor mu? Önce başınızı önünüze eğin ve hem dindar hem çağdaş bir nesil nasıl yetişir bir düşünün. Dindar bir nesil farklı düşüncelere saygılıdır. O terbiyeyi alarak yetişmiş bir nesiliz” demiş ve bu sözleri tartışma başlatmıştı.
 
Cüneyt Özdemir’in Erdoğan’ın sözleri sonrasında tinerciyi canlı yayına çıkarması, bir dönem Raha Muhtar tarafından sunulan haberleri de akıllara getirdi.
 
Rota Haber