Erdoğan’dan AYM’ye hukuk devleti vurgusu

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Başkan Haşim Kılıç’a gönderdiği kutlama mesajında “hukuk devleti kavramına sıkı sıkıya sahip çıkma&...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Başkan Haşim Kılıç’a gönderdiği kutlama mesajında “hukuk devleti kavramına sıkı sıkıya sahip çıkma” vurgusu yaptı. Başbakan Erdoğan Anayasa Mahkemesi’nin alacağı her kararda, Anayasanın başlangıç bölümünde yer alan “hukuk devleti” kavramına sıkı sıkıya sahip çıkacağına, üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü ilkesini gözeteceğine yürekten inandığını bildirdi.

BAŞKAN KILIÇ’A KUTLAMA MESAJI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin 52’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Başkanı Haşim Kılıç’a bir kutlama mesajı gönderdi. Başbakan Erdoğan’ın mesajı şöyle: “Anayasa Mahkemesi, denetim ve yargılama yapmak, bireysel başvuruları karara bağlamak suretiyle, demokratik meşru talepleri, hukukun üstünlüğünü, eşitlik ilkesini, insan hak hürriyetlerini en iyi, en doğru, en adil biçimde hayata geçirmekle mükelleftir.

“HUKUK DEVLETİ” VURGUSU

Bu itibarla, Anayasa Mahkemesi’nin alacağı her kararda, Anayasamızın başlangıç bölümünde yer alan “hukuk devleti” kavramına sıkı sıkıya sahip çıkacağına, üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü ilkesini gözeteceğine yürekten inanıyorum. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, hükümetimizin öncülük ettiği demokratikleşme ve hukuk alanındaki reformlarla, kaygıların aksine, demokrasimiz daha da güçlenmiş; Türkiye, değişim ve dönüşüme direnç gösteren statükocu anlayışlara rağmen her alanda daha müreffeh bir seviyeye yükselmiştir.

“AYM DE REFORMLARA PARALEL OLARAK TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE KATKIDA BULUNACAKTIR”

Anayasa Mahkememizde, eminim, Türkiye’nin gerçekleştirmekte olduğu demokratikleşme reformlarına paralel olarak Anayasa’yı en doğru biçimde yorumlamak suretiyle demokrasimizin, temel hak ve özgürlüklerimizin güçlendirilmesine, Türkiye’nin geleceğe çok daha güvenle bakabilmesine katkıda bulunacaktır. Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda önemli sorumluluklar üstlenen Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümünü en içten duygularımla kutluyorum. Bu vesileyle Anayasa Mahkememizin Başkan ve Üyeleri başta olmak üzere tüm mensuplarına başarılar diliyor, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme