Erdoğan’dan Ahmet Altan’a Dava

Olaylar
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın ”Alaturkalık̶...
EMOJİLE

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan, Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın ”Alaturkalık” başlığıyla dün kaleme aldığı yazı nedeniyle dava açtı.

Altan’ın yazısında ”Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” kaydedilerek, köşe yazısından alıntılara yer verildi.

Dilekçede, ”Yazının Erdoğan’ı eleştirmeye değil; aşağılamaya, küçük düşürmeye, cahil, bilgisiz ve ilgisiz olmakla itham etmeye yönelik olduğu” ve yazıdaki değerlendirmelerin ”düşünce açıklaması” olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

Yazıdaki ifadelerin sağduyu sahibi bir kişinin kabul edeceği sözler olmadığı kaydedilen dilekçede, ”Topluma böyle bir dilin aşılanması basının var oluş nedenlerini zayıflatır, hatta işlevini de etkisizleştirir. Bu nedenledir ki davalı, Basın Kanunu, yerleşik yargısal ve bilimsel içtihatlarca da sabit olduğu üzere dava konusu yayınla, müvekkil davacı asilin kişilik haklarına ve manevi şahsiyetine açıkça bir saldırı gerçekleştirmiştir” denildi.

Basın özgürlüğü ve eleştiri hakkının hiçbir zaman için uluslararası metinlerle, anayasayla ve yasalarla güvence altına alınan, kişilerin şeref ve haysiyetinin ihlali aracı olarak kullanılamayacağı belirtilen dilekçede, Altan ve Taraf gazetesinden toplam 30 bin lira manevi tazminat talep edildi.

ntvmsnbc.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme