“Erdoğan zaten başkan ama…”

Financial Times’dan Daniel Dombey’in hazırladığı "Erdogan’s hopes for new constitution fade" ("Erdoğan’ın yeni anayasa umutları zayıflıyor") başlıklı haber-analize göre, yeni bir anayasa üzerinde uzlaşma sağlanamaması, geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerdeki zaferini kısmen bu konuda verdiği sözlere borçlu olan Başbakan Tayyip Erdoğan için önemli bir başarısızlık anlamına gelecek.

Hükümetten ve Ak Parti’den Dombey’e konuşan üst düzey yetkililer de anayasada başkanlık sistemine geçişi getirecek bir değişikliğin ya da tamamen yeni bir anayasa hazırlanmasının zor olduğunu zira ne partiler arası uzlaşma olduğunu ne de AK Parti’nin içinde bir fikir birliği olduğunu belirtti.

"ERDOĞAN ZATEN BAŞKAN…"

Erdoğan’ın eski danışmanlarından ve AK Parti’nin kurucularından olan Cüneyd Zapsu, başkanlık sistemine değinerek “Erdoğan bunu yapamaz, çok geç kalındı” derken partiden ve hükümetten başka isimler de benzer mesajlar verdi.

Zapsu, Erdoğan’ın kendisinden önceki başbakanlar gibi parti listesi üzerinde karar verdiğini ve meclise girecek vekilleri önceden belirlediğini belirterek, “Bana Erdoğan’ın yeni bir diktatör olacağını söyleyen herkesle konuşup onlara zaten bir başkanımız olduğunu söylüyorum. Erdoğan bugün zaten başkandır ancak kendisini kontrol edebilecek bir şey yoktur. Başkanlık sistemini getirelim de kendisini kontrol edebilelim” dedi.

habertürk