Erdoğan pilotlara sordu: Mertçe söyleyin kimden yanasınız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişimi haberini ailesi ile 4 gündür tatilde olduğu Marmaris Grand Yazıcı Mares Otel’de aldı. 6 saatlik gergin bekleyiş sonrası helikopter ile otelden ayrılmaya karar verildi. 

Cumhurbaşkanlığına ait helikopter Mares Otel’in karartılmış pistine ışıklarını söndürmüş olarak indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak, damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak, torunları; 11 yaşındaki Ahmet Akif, 6 yaşındaki Mahinur ve 7 aylık Sadık ile helikoptere geldiler.

İKİ PİLOTUN YANINA GİTTİ

Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile Koruma Başmüdürü Muhsin Köse de yanındaydı.  Tayyip Erdoğan kokpitteki iki pilotun yanına gitti ve çok kararlı bir sesle şöyle dedi: Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?

“ÖLECEKSEK DE BİRLİKTE ÖLECEĞİZ”

Pilotlar da aynı kararlılıkla Erdoğan’a şu yanıtı verdi: Sizden yanayız. Hem de sonuna kadar. Sizi ve Ailenizi gideceğiniz yere ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Öleceksek de birlikte öleceğiz.

RİSKLİ UÇUŞ YAPTI

Erdoğan ‘Sağolun’ dedi. Dalaman Havaalanı’na giden helikopter tüm ışıklarını söndürmüş olarak alçaktan riskli bir uçuş yaptı. Askeri radarlara yakalanmamak için böyle olması gerekiyordu. 

Helikopter kalktıktan sadece 15 dakika sonra da darbeci askerlerden oluşan suikast timleri otele geldi. İçeride olduklarını düşünüp Erdoğan ile ailesinin kaldığı evleri çok yoğun ateş altına aldılar.

ANKARA VALİSİ ARAYANA KADAR İNANMADI

Erdoğan’ı saat 20.00’de eniştesi Ziya İlgen aradı. “Darbe girişimi var” dedi. Erdoğan bu habere kuşkuyla yaklaştı. Çünkü 1 yılda en az 20 kez böyle duyumlar geliyor ve yalan çıkıyordu. 

Saat 20.30’da darbe girişimiyle ilgili resmi olmayan başka haberler de geldi. Eşi Emine Hanım ve kızı Esra Albayrak ile paylaştı. Torunlarından bahçeye çıkmamalarını istedi. Ancak hâlâ tam olarak inanmıyordu. 

21.40’ta Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başmüdürü Muhsin Köse’yi aradı. “Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda çatışma var. Bizden polis istendi. Bu bir darbe girişimi“ dedi. Artık kuşkuya hiç yer yoktu. 

ABDEST ALIP NAMAZ KILDI

Üstünde tatile uygun rahat kıyafetler olan Cumhurbaşkanı Erdoğan sakince yerinden kalktı. Abdest aldı ve namaz kıldı. Lacivert takım elbisesini giymiş olarak evin ortasındaki masaya oturdu.

Genelkurmay Başkanı’nı aradı. Ancak ulaşamadı. MİT ile temas sağlanamadı.

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı’na darbe girişimini bildirdi. Kaynak olarak, eşi dostu gösterdi. Başbakan, ‘Tanklar sokakta‘ deyince, Cumhurbaşkanı kararlı bir sesle şöyle dedi: “Onların tankları varsa bizim de imanımız var. Direnin. Gerekiyorsa öleceğiz, hepimiz birlikte öleceğiz.”-NTV