Erdoğan istedi, DHKP-C Yunanistan’dan kovuldu

Olaylar
Bünyamin Demirkan’ın haberi  Yunanistan’da başta Lavrion Kampı olmak üzere istediği gibi hareket edebilen, örgüt elemanlarına eğitim veren, bir çok Avrupa ülkesinde faaliyet alanı bulan ter...
EMOJİLE

Bünyamin Demirkan’ın haberi 

Yunanistan’da başta Lavrion Kampı olmak üzere istediği gibi hareket edebilen, örgüt elemanlarına eğitim veren, bir çok Avrupa ülkesinde faaliyet alanı bulan terör örgütü DHKP-C, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile yaptığı görüşmenin ardından köşeye sıkışmaya başladı. Yunanistan peş peşe operasyonlarla örgüte darbe indirirken, ABD konsolosluğuna yapılan saldırının ardından ABD de örgüte yönelik operasyonlara destek verdi ve bir çok ülke DHKPC’ye operasyon yaptı.

Bilgi ve belge İstanbul’dan gitti

Erdoğan’la görüşmesinin ardından ülkesine dönen Yunanistan Başbakanı Samaras, düğmeye bastı ve ilk olarak örgüt kampları kapatıldı. Lavrion ve Oropo Dilesi kamplarını kapatan Yunanistan güvenlik birimleri, Türkiye’deki üvenlik birimleriyle yaptığı görüşmelerin ardından örgütün önemli isimlerini gözaltına aldı. Operasyonlar, İstanbul Emniyeti’nin operasyonlarda elde ettiği bilgileri Yunanistan polisi ile paylaşılmasının ardından geldi.Türk güvenlik birimleri ile irtibat halinde olan Yunanistan polisi, son olarak Adalet bakanlığı bombacısı Hasan Biber’in de aralarında bulunduğu 14 ismi gözaltına aldı. Yunan polisi yaptığı bir başka operasyon  MLKP lideri Zeki Gürbüz ve DHKP-C’li S.E.’yi Türkiye iade etmek için gözaltına aldı.

Almanya ‘terör örgütü’ dedi

ABD Büyükelçiliği saldırısı da Avrupa’nın DHKPC’ye yaklaşımını değiştirdi. Almanya başta olmak üzere bir çok ülke, DHKP-C’ye yönelik operasyon yaptı. Alman savcılığı 4 kişinin tutuklandığı operasyonun ardından yaptığı açıklamada DHKP-C’nin terör örgütü olduğunun altını çizdi. Türkiye örgüt ile ilgili tüm belgeleri ilgili ülkeler ile paylaşırken Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde operasyonlarda ele geçirilen belgeleri Türk makamları ile paylaştı.

Aradığı desteği Suriye’de buldu

Yunanistan’dan ayrılmak zorunda kalan, Avrupada da köşeye sıkışan örgüt, aradığı desteği Suriye’de buldu. Lazkiye’de kamp kuran örgütün askeri kanat sorumlusu Hüseyin Fevzi Tekin’in de aralarında bulunduğu 6 örgüt yöneticisinin faaliyetlerini buradan yürüttüğü belirlendi. Esad güçleri ile birlikte muhaliflere karşı savaşan DHKP-C’nin, Türkiye’de aranan üyelerini de Lazkiyeye taşıdığı belirtiliyor.

SAMARAS’A ‘LAVRUON’U KAPAT’ MESAJI

Başbakan Erdoğan, Ankara’yı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Samaras’tan DHKP-C’nin üslendiği Lavrion Kampı’nın kapatılmasını istemişti.

Star 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme