Erdoğan: GS’nin 1 Kuruşu Yok

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da 36 eserin toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, gündemin tartışmalı konularına değindi. Arena’daki protestolara cevap vererek ‘olumsuzluk...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da 36 eserin toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, gündemin tartışmalı konularına değindi. Arena’daki protestolara cevap vererek ‘olumsuzluklar sahiplerinindir’ dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seyrantepe Stadı’nın yapımında Galatasaray Kulübünün bir kuruşu olmadığını, stadın TOKİ tarafından yapıldığını belirterek, ”Ve Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir ve bunun da anlaşmaları yapılacak. Daha yapılmış değil” dedi.

 

Erdoğan, Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tüneli toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Seyrantepe’de Galatasaray Kulübü için yapılan stadın açılışında yaşanan olaylara değindi.

 

Erdoğan, kendi talimatıyla, Seyrantepe Stadı’na bir istasyon eklendiğini söyledi. Sinan Erdem Kapalı Spor Kompleksini tıklım tıklım dolduranlardan asla yuhalama istemediğini ifade eden Erdoğan, ”Çünkü sizin ferasetinize inanıyorum. Ama bir gerçeğin de bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

 

Konuşması salonda bulunanlar tarafından ”Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kesilen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

”Biz hiçbir zaman ülkemizde ayrımcılıktan yana olmadık, olmayacağız. Kim ne yaparsa yapsın, olmayacağız. Fakat şunun bilinmesini isteriz. Biz Galatasaray gibi güzide bir külümüzün adeta belli bir yere sıkışmış olan Ali Sami Yen’den kurtarılıp daha geniş bir alanda farklı bir stada, daha geniş bir tesise kavuşmasını gelen talep üzerine arzu ettik.

 

Merhum Özhan Canaydın bana bu talebi getirdiği zaman olumlu baktığımı, konuyla ilgili gerekli olarak desteği vereceğimizi söyledim. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımla, TOKİ ile o dönemdeki Spordan Sorumlu Devlet Bakanım ile paylaştım ve bu şekilde bu yatırıma başladık. İhaleyi ilk alan müteahhit firma bu işi götüremedi. Götüremeyince biz ne olursa olsun gerekirse TOKİ olarak bu işi bitireceğiz’ dedik. Çünkü bunu ortada bırakamazdık.

 

Şimdi birileri çıkıyor ‘efendim Seyrantepe Stadı’nı burada filancanın, filancanın, filancının emeği vardır.’ Burada çok açık konuşuyorum, Seyrantepe Stadı’nın A’dan Z’ye yapımında Gayatasaray Kulübünün bir Allah kuruşu yoktur.

 

Tamamıyla bu tesis Toplu Konut İdaremiz tarafından yapılmıştır. Ve Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir ve bunun da anlaşmaları yapılacak daha yapılmış değil. Şimdi burada ben farklı bir kulübe, Devlet Bakanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir. TOKİ başkanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir.

 

Ama bunların hepsini biz bir kenara koyduk. Niye? Çünkü Galatasaray bizim beynelmilel ülkemize şampiyonluklar kazandırmış bir kulübümüz. Ve ülkemizi uluslararası futbolda tanıtmış bir kulübümüz. Ve buna böyle bir yer yakışır dedik ve bunu bitirdik. Dün akşam resmi açılışını yaptık. Tüm oradaki olumsuzluk sahiplerinindir.

 

Galatasaray camiasını bundan tenzih ederim. İnanıyorum ki Galatasaray camiası da bu yapılanlardan rahatsız olmuştur. Bizim de üzüntümüz budur. Sadece 310 trilyonluk yatırımla kalmadık. Stada yaptığımız bu 310 trilyonun yanında gerek metro gerekse oradaki kavşak düzenlemesiyle birlikte oradaki yatırımın toplam bedeli 600 trilyonu bulmuştur.

 

Herhalde böyle bir yatırımın karşılığı bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Ama biz ne diyoruz, ‘At denize, balık bilmezse halik bilir’ diyoruz.”

 

”282,5 MİLYON TL BEDELLE YAPILAN, 28 YENİ KAVŞAĞI VE DARÜŞŞAFAKA METRO İSTASYONUNU HİZMETE AÇIYORUZ. HACIOSMAN ETABI TAMAMLANDIĞINDA VE MARMARAY’I DA BİTİRDİĞİMİZDE, İSTANBUL’DA ULAŞIMIN HARİTASI DEĞİŞTİĞİ KADAR, İNANIN İSTANBUL’DA ZAMAN DEĞİŞECEK”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tünelinin toplu açılışını gerçekleştirdi.

 

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’a kazandırdıkları bu muhteşem eserlerin hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

Fatih Spor Kompleksi’nde, Seyrantepe Stadyumu Metro İstasyonu’nda, Atatürk Havaalanı Köprülü Kavşaklarda, Kıraç-Hadımköy, Çekmeköy-Birlik Mahallesinde töreni uydu aracılığıyla izleyenleri de selamlayan Erdoğan, bugün İstanbul’da, bir tek toplu açılış töreniyle, 28 kavşak, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stat bağlantı tünelinin açılışını yaptıklarını söyledi.

 

Erdoğan, toplu açılış töreniyle, İstanbul’a tam 755 milyon 143 bin 288 liralık yatırım kazandırdıklarını, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son 6,5 yılda, 231 kavşak, 800 kilometre uzunluğunda yeni yol inşa ettiğini dile getirdi.

 

İstanbul’un her gün büyüyüp geliştiğini, İstanbul’a yapılan hizmetlerin İstanbul’un önünde gittiğini ve yoğun bir gayretle her tıkanıklığı aşmanın, İstanbul trafiğine nefes aldırmanın mücadelesini verdiklerini anlatan Erdoğan, bugün de, 282,5 milyon TL bedelle yapılan, 28 yeni kavşağı hizmetine aldıklarını, raylı sistemde de aynı şekilde inşaatların devam ettiğini vurguladı.

 

-METRO YATIRIMLARI-

 

Erdoğan, bugün 4. Levent–Hacıosman Metro Hattı’nın iki istasyonunun daha bittiğini ve bu iki istasyonu da bugünkü törenle açtıklarını vurguladı.

 

Hacıosman-4. Levent arasındaki bu metro hattının 8 bin 120 metre uzunluğunda olduğunu ve bunun 5 bin 500 metresini, 4. Levent–Maslak hattını 30 Ocak 2009’da açtıklarını hatırlatan Erdoğan, Maslak-Darüşşafaka arasının da 2 Eylül 2010’da hizmete alındığını dile getirdi.

 

Şimdi sadece Darüşşafaka–Hacıosman arasının kaldığını ve onun da inşaatını aralık ayında bitirdiklerini belirten Erdoğan, bu ay testlere başlayacaklarını ve en kısa zamanda onun da açılışını yapacaklarını söyledi.

 

Erdoğan, bu istasyona bir transfer merkezi, metro araçları depo parkı, 3 adet stat bağlantı tüneli ve 2 bin 500 araçlık otopark inşa edildiğini, tüm bunlarla birlikte 600 milyonluk bir tablo ortaya çıktığını dile getirerek, ”Bugün, Darüşşafaka metro istasyonunu da açıyoruz ve Hacıosman etabı tamamlandığında ve Marmaray’ı da bitirdiğimizde, İstanbul’da ulaşımın haritası değiştiği kadar, inanın İstanbul’da zaman değişecek” dedi.

 

Dün akşam Taksim’den Seyrantepe Stadı’na gelenlerin 10 dakikada geldikleri bilgisinin verildiğini dile getiren Erdoğan, Marmaray bittiği zaman da bu kez Anadolu yakasından gelindiğinde zamanın istenildiği gibi kurgulanacağını vurguladı.

 

Erdoğan, Seyrantepe’den Levent’e 4 dakikada, Seyrantepe’den Taksim’e 16 dakikada, Şişhane’ye 19 dakikada, Yenikapı’ya 24 dakikada ulaşılabileceğini belirterek, bu açılış töreniyle İstanbul’a uluslararası standartlarda yeni spor tesisleri de kazandırdıklarını söyledi.

 

-”SİNAN ERDEM TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI SPOR SALONU”-

 

Sinan Erdem Spor Salonu’nun Türkiye’nin bir numaralı spor salonu olduğunu ve toplam hacminin 17 bin 500 kişi olduğunu dile getiren Erdoğan, bugün aynı zamanda resmi açılışının yapıldığını belirtti.

 

Erdoğan, Dünya Basketbol Şampiyonası oynanırken fiili bir durum olduğunu ve hazırlıkların tam bitmediğini, bu nedenle Sinan Erdem Spor Salonu’nun resmi açılışını bugün yaptıklarını söyledi.

 

Bu spor salonunun kendilerinin yüz akı olduğunu ve çok kısa sürede tamamlandığını anlatan Erdoğan, ”Bu spor salonumuz gerçekten göğsümüzü kabartan bir eser olarak basketbol şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Aynı şekilde Fatih Spor Kompleksi çok amaçlı bir spor salonu. Olimpik havuzu, açık alanları ve kapalı otoparkı ile modern bir tesis. Silivrikapı Buz Pateni Pisti’ni de yine uluslararası standartlarda bir spor tesisi olarak bugün resmi olarak açıyoruz. Bütün bu eserlerin, bu hizmetlerin, İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Erdoğan, ”Adam odur ki, koya dünyada hayırlı bir eser, eseri olmayanın, gör ki yerinde yeller eser” şeklindeki atasözüne de atıfta bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

”Biz Türkiye’ye eser kazandırmanın, illerimize eser kazandırmanın cehdi, gayreti, mücadelesi içindeyiz. Biz, Türkiye’nin on yıllardır ihmal edilmiş, on yıllardır üzeri örtülmüş meselelerini tek tek çözmenin gayreti içindeyiz. Bakınız sadece şu son bir ay içinde Konya’da onlarca eserin açılışını yaptık, Ankara-Konya hızlı tren hattının test sürüşlerini inceledik. Muş’ta, bir kalemde tam 106 farklı eserin açılışını yaptık. Bitlis’te bir toplu açılış töreniyle 72 farklı eseri açtık. Erzurum’a geçtik, 25’inci Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için toplu eserlerin açılışını yaptık. Orada da 500 milyon yani bütün yatırımlarla 650 trilyonluk bir yatırımı gerçekleştirdik. Kars’a geçtik, 43 farklı eserin açılışını yaptık. Dün Muğla’daydık 33 farklı eserin açılışını yaptık. Ve akşam saatlerinde de Seyrantepe’nin açılışını yaptık.”

 

POLAT: ARENA’YA ARTIK GİREMEZLER

 

Öte yandan, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Türk Telekom Arena’da bazı taraftarların Başbakan Erdoğan yönelik protestoları değerlendirdi. Polat olaya karışan protestoculara verilecek cezayı açıkladı.

 

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bazı taraftarlarca yapılan protestodan dolayı büyük üzüntü içinde olduklarını söyledi.

 

Yaşananlar nedeniyle Türk Telekom Arena’da olağanüstü yönetim kurulu toplantısı yapılırken, yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından, tüm yönetim kurulu üyelerinin katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

 

Polat, açılışta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik yapılan protesto için, ”Türk Telekom Arena eserinin mimarlarından Sayın Başbakan, hak etmediği bir olaya maruz kaldı” dedi.

 

”Bazı kendini bilmeyen, Galatasaraylı olduğundan şüphe ettiğimiz, Galatasaray camiasından olduğunu düşünmediğimiz bazı insanlar protesto etti” ifadelerini kullanan Adnan Polat, ”Biz samimi olarak çok üzüldük. Başbakan, burayı açmak için canı gönülden hizmet verdi. Bize tüm samimiyetiyle yaklaştı. Biz de tüm samimiyetimizle kendisini ağırlamak istedik. Muhteşem bir düğün gecesine bazıları leke düşürdü” diye konuştu.

 

-”KAMERALAR İNCELENECEK”-

 

Protesto yapan kişilere, ”Bunlar Galatasaray camiasının içinden olan insanlar değildir. Bunlar milyonlarca Galatasaray taraftarının üyesi değillerdir” sözleriyle tepki gösteren Adnan Polat, ”Kendilerini Galatasaraylı kabul etmiyoruz. Elimizde 200 stat, 40 polis kamerasının görüntüleri var. İncelemelerini emniyetle birlikte yapacağız ve bu insanları stadımıza sokmayacağız. Burada, ailelerin rahatlıkla gelip, günlerini geçirecekleri bir ortam yaratma isteği içindeyiz. Bozulmasına müsamaha etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

-”BAŞBAKANA MÜTEŞEKKİRİZ”-

 

Adnan Polat, Türk Telekom Arena’nın yapımı için 5 yıldır büyük uğraş verdiklerini, rahmetli başkan Özhan Canaydın ile birlikte ilk günden itibaren kendisinin de işin içinde olduğunu aktarırken, şunları söyledi:

 

”Sayın Başbakanımız, ilk günden itibaren hep bizimle birlikte oldu. Birebir takip edip, çıkan sorunları anında çözdü, olası problemler için de tedbirler aldırdı. Tüm bürokrasiyi harekete geçirip, açılışa kadar çalışmaları takip etti. En son olarak da dün davetimizi kabul edip buraya teşrif etti. Olayı sadece bir stadyum olarak görmemek lazım. Stat yapımının dışında, çevresine de çok büyük yatırımlar yapıldı. Metro, çevre yolları, bağlantı yolları yapıldı ve yapımları sürüyor. Öngörülenin dışında büyük bir yatırım gerçekleştirildi buraya. Sayın Başbakan hep bizimle birlikte oldu. Kendisine müteşekkiriz. Hem Türk sporuna, hem Galatasaray’a muhteşem bir eser armağan etti.”

 

Yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü dile getirmek için bugün toplandıklarını aktaran Polat, toplantı sonunda ise soru kabul etmedi.

 

Polat ayrıca, yeni statları Türk Telekom Arena’nın Türk futboluna önemli katkı sağlayacağını da vurgulayarak, ”Galatasaray’ın burada şampiyonluklar, Avrupa şampiyonluğu yaşayacağını, milli takımlarımızın başarılar elde edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanırken, dün yapılan açılış maçında da önemli bir sorunla karşılaşılmadığını sözlerine ekledi.

 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme