Erdoğan, Azerbaycan’da paralel yapıyı da görüşecek

Olaylar
Vatan’ın haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakü ziyareti için ülkenin en çok satan gazetesi Yeni Musavat, bomba bir iddayı manşetine taşıdı. Gazete, ‘Erdoğan Bakü’ye yeni dosya ile...
EMOJİLE

Vatan’ın haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakü ziyareti için ülkenin en çok satan gazetesi Yeni Musavat, bomba bir iddayı manşetine taşıdı. Gazete, ‘Erdoğan Bakü’ye yeni dosya ile geliyor’ başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan’ın Azerbaycan’da Gülen Cemaati‘ne yönelik operasyonu konuşmak için günübirlik Bakü’ye gittiğini yazdı. Yeni Musavat’ın haberine göre Ankara, 17 Aralık operasyonunun ardından cemaate karşı düğmeye bastığında Azeri devletinin içinde yer alan Gülen cemaati mensubu kişiler araştırıldı ve rapor halinde Erdoğan’a sunuldu.

Soçi’de dosya verildi

Erdoğan da 7 Şubat’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları’nın açılışı için katıldığı törende Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e cemaatle ilgili ilk dosyayı bizzat sundu. Azeri istihbaratı da çok geniş çaplı bir inceleme ve takip başlattı. Ankara’nın talebi doğrultusunda Mart ayında, yani Erdoğan ile Aliyev görüşmesinden yaklaşık 1 ay sonra Bakü ülkede kurulu Gülen okul ve dersanelerine karşı düğmeye bastı. 11 okul ve 13 dersane hükümet kararıyla kamulaştırıldı. Aralarında Bakü’deki Çağ-Kafkas Üniversitesi’nin de bulunduğu kurumları, Azerbaycan Petrol ve Gaz Şirketi ‘Socar’a bağlandı.

Okul görüşmesi

Yeni Musavat’ın iddiasına göre Erdoğan, bu ziyaretinde Aliyev’e cemaatin Azerbaycan kolu hakkında daha detaylı bir dosyayı sunacak ve okulların durumu konusunda da SOCAR Başkanı Rövneq Abdullayev ile bir görüşme gerçekleştirilecek. Gazeteye konuşan Atlas Araştırmalar Merkezi’nden Elxan Şahinoğlu, ‘Erdoğan Gülen hareketinin ülkemizdeki yapılandırılmasının hapse atılması talebinde bulunabilir’ yorumunu yaptı. Başbakanın, cemaate yönelik atılan adımlar konusunda en büyük desteği Azerbaycan’dan görmüş olması nedeniyle seçim sonrası ilk dış ziyaretini Bakü’ye gerçekleştirmek istediği de iddia edildi. Gazete, Erdoğan’ın amacının Türki cumhuriyetlerde Gülen hareketinin ‘elini kolunu bağlamak’ olduğunu yazdı. Özbekistan, 2011’de cemaatin okullarını kapatmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme