Erbakan’ın Cenazesinden Notlar

Olaylar
Muzaffer Salcıoğlu, Hüseyin Aydın’ın haberi    Üç günlük bir ziyaret için pazar günü Almanya’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, cenaze için dün sabaha karşı saat 03.00 sularında özel uçak ‘...
EMOJİLE

Muzaffer Salcıoğlu, Hüseyin Aydın’ın haberi

  

Üç günlük bir ziyaret için pazar günü Almanya’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, cenaze için dün sabaha karşı saat 03.00 sularında özel uçak ‘Ana’ ile İstanbul’a geldi. Eski liderini son yolculuğuna uğurlayan Başbakan, cenaze namazının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek incelemelerde bulundu. Daha sonra gazetecilerin, Erbakan’ın vefatına ilişkin duygu ve düşüncelerini sorması üzerine şunları söyledi: “Her şeyden önce hocamızla benim yaklaşık 30 yıllık siyaset yaşamımız vardı. 18 yaşından itibaren başlayan bir süreç… Bu süreç içerisinde pek çok anılarımız oldu. Sayın Erbakan, bir genel başkan değildi, aslında bir liderdi. Hem kariyer sahibiydi hem de karizmatikti. Ben kendilerine ‘Allah taksiratını hasenata tebdil etsin’ diyorum, Allah kendisinden razı olsun diyorum.”

 

İngiltere’deki temasları nedeniyle cenazeye katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çelenk gönderdi.

 

İstanbul’daki bütün camilerde Erbakan’ın vefatı dolayısıyla sala verildi.

 

Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas hükümetinin başbakanı İsmail Haniye, Erbakan için başsağlığı mesajı yayımlayarak, Türk hükümetine ve halkına taziyelerini iletti.

 

Gazze kentinde, Erbakan için İHH tarafından taziye çadırı oluşturuldu.

 

Cenazeye katılmak için Lübnan, Malezya, Kuveyt, Mısır, Bosna-Hersek, Suriye, Suudi Arabistan, Nijerya ve Fas’tan heyetler geldi. En kalabalık gelen grup ise 160 kişiyle Saraybosna heyeti oldu. Bosnalılar beraberlerinde eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarından aldıkları bir miktar toprağı da getirdi.

 

Erbakan için Osmanlı döneminde yaptırılan ve Saraybosna’nın en büyük camisi olan Gazi Husrev Bey Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Bosna-Hersek’in reisül uleması Dr. Mustafa Çeriç de burada bir konuşma yaptı. Hollanda Lahey’deki Mimar Sinan Camiisinde, Erzincan, Balıkesir Edremit, Kırşehir ve Trabzon’da, Konya, Kars, Elazığ, Tokat ve Bingöl’de de gıyabi cenaze namazları kılındı.

 

Cenazeye akın eden binlerce insan, Fatih Camii’nin avlusuna sığamayınca cemaatin bir kısmı Fevzipaşa’da, Malta Çarşısı’nda, Darüşşafaka ve Haliç Caddesi’nde namaz kılabildi. Bu bölgelere de cenaze namazını naklen aktaran ekranlar yerleştirildi.

 

İsmailağa Camii emekli imam hatibi Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi ve kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü de cenazeye katıldı. Mahmud Ustaosmanoğlu’nun törene, tekerlekli sandalye ile getirildiği görüldü.

 

Cenaze töreni için arama noktalarında 3 bin 500, çevre korumasında ise yaklaşık 10 bin polis görev yaptı. Camiyi çevreleyen duvarlarda keskin nişancılar da yer aldı.

 

New York Times, Wall Street Journal, Financial Times, The Guardian ve El Pais gibi dünyanın önde gelen gazetelerinde Erbakan’ın vefatıyla ilgili haber ve yorumlar yayımlandı.

 

Sultanahmet Camii’nde yatsı namazının ardından Erbakan için Kur’an-ı Kerim okutuldu. Namaza, Fatih Erbakan da katıldı. Katılanlara etli pilav ve tatlı ikram edildi.

 

Eski ortaktan son veda

 

Cenaze törenine katılanlar arasında, merhum Erbakan’ın başbakanlık ettiği Refah-Yol iktidarının koalisyon ortağı Tansu Çiller de vardı. Eski DYP lideri Çiller, Erbakan için, “Kararlı ve inançlı bir liderdi. 28 Şubat sürecinde birlikte iktidardaydık ve kendisiyle birlikte bu sürece şahitlik yaptık. Bugün yakınlarına, ailesine, Saadet Partisi’nin çok değerli mensuplarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

 

Katılımcılardan bazıları

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye Partisi lideri Abdüllatif Şener, HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, CHP Milletvekili Deniz Baykal, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve üst düzey komutanlar, bakanlardan Sadullah Ergin, Veysel Eroğlu, Faruk Çelik, Ertuğrul Günay, Mehdi Eker ve Mehmet Şimşek, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan’a yaptığı ziyareti yarıda kesen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, eski başbakanlardan Tansu Çiller, eski bakanlardan Mehmet Ağar ve Hüsamettin Özkan, AK Parti genel başkan yardımcıları Abdülkadir Aksu, Salih Kapusuz ve Hüseyin Tanrıverdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, BDP Milletvekili Sırrı Sakık, SP genel başkan yardımcıları Şevket Kazan ve Mustafa Kamalak, Bağımsız Milletvekili İlhan Kesici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, İsmail Ağa Camisi emekli imam hatibi Mahmud Ustaosmanoğlu, ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme