Erbakan’dan gizlenen rapor!

Olaylar
MİT, belli bir kanal üzerinden bağlı olduğu dönemin başbakanı rahmetli Necmettin Erbakan’ı atlayarak yine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e irtica raporları vermiş. Demirel de bu ra...
EMOJİLE

MİT, belli bir kanal üzerinden bağlı olduğu dönemin başbakanı rahmetli Necmettin Erbakan’ı atlayarak yine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e irtica raporları vermiş.

Demirel de bu raporlarla MGK’da Erbakan’ı sıkıştırmış. Bu belgeler daha sonra gazetelere servis edilmiş.

28 Şubat postmodern darbe süreci ve 27 Nisan-e muhtıra sürecini inceleyen Meclis Darbe Alt Komisyonu’na belge ve bilgi akışı devam ediyor. Komisyon uzmanları, Cumhurbaşkanlığı’ndan gönderilen belgelerin tasnif işlemini tamamlayarak raporun yazımına başladı. Köşk’ten gönderilen belgeler arasında 28 Şubat sürecinde Demirel’e sunulan 803 irtica ile ilgili belge önemli yer tutuyor. 803’ü irtica raporu olmak üzere toplam 2 bin 668 sayfalık belge, Demirel’in 28 Şubat sürecindeki ‘baş aktörlüğünü’ adeta tescillerken, Komisyona 28 Şubat için “28 Şubat darbe değildir. Yasal sınırlar içinde yapılan bir eylemdir” diyen Demirel’i yalanlıyor.

O belgelerle Erbakan’ı sıkıştırdı

Meclis kayıtlarından ulaşılan bilgilere göre, Demirel’e, geçmişte ilişkide olduğu MİT’in içindeki bazı çalışanlardan kendisine sürekli bilgi akışı sağlandı. Böylece Köşk ve MİT arasında oluşturulan bu kanal üzerinden sürekli bilgi, belge aktı. Demirel, 803 adedi irtica ile ilgili olan bu bilgileri, her fırsatta iktidarı ve Refah-Yol hükümetinin Başbakanı Necmettin Erbakan’ı zor durumda bırakmak için Milli Güvenlik Kurulu gündemine getirdi. MİT’ten gelen bu belge ve bilgiler üzerinden toplantılarda MGK üyelerine sunum yapıldı.

Belgeler gazetecilere servis edildi

İddialara göre, Demirel’in MİT ile ilişkisi sadece bir grupla sınırlı kalmadı. Demirel, dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal ile sürekli görüşme trafiği içinde bulunuyordu. 1992’den 1998’ye kadar 6 yıl boyunca MİT Müsteşarlığı yapan Köksal, Başbakanlığa bağlı olmasına Başbakanı Necmettin Erbakan’ı bypass ederek bazı bilgi ve belgeleri sürekli olarak Demirel’e ulaştırdı. Doğruluğu kanıtlanmamış bu belgelerin, daha sonra MGK ve Genelkurmay Başkanlığı gibi kurumlar üzerinden bazı gazetecilere elden servis edilmesi sağlandı. Böylece 28 Şubat süreci köpürtülerek, hükümet ve bazı kurumlar aleyhinde psikolojik harekat yürütüldü.

Erbakan’la görüşmesini anlattı

Belgelere göre, MİT Müsteşarı Köksal, Başbakan Necmettin Erbakan ile yaptığı ikili bir görüşmenin içeriğini de kaleme alarak yazılı olarak Demirel’e ulaştırdı. Darbe Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, iki kişi arasında hele bir başbakan ile yapılan ikili görüşmenin üçüncü bir şahsa kim olursa olsun paylaşmanın doğru olmadığını söyledi. Şahin “Sayın Başbakanla yapılan ikili görüşmenin yansıtılması doğru değildir. Böyle bir usul de yok. Normal demokrasi ve dönemlerde olmaması gereken bir durum var” dedi.

9 vakıfla ilgili bilgi gönderildi

Öte yandan Darbe Komisyonu, 28 Şubat sürecinde mallarına el konulan vakıflarla ilgili de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Genel Müdürlük, aralarında MGV ile birlikte toplam 9 vakıfla ilgili bilgi gönderdi. Komisyon Sözcüsü İdris Şahin, bu çerçevede 28 Şubat sürecindeki mağdurları da dinlemeyi planladıklarını söyledi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme