Engelsiz seçim kriterleri

Olaylar
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engelli ve yaşlı seçmenler için harekete geçti. Türkiye gazetesi’nin haberine göre, yaklaşık yarım milyon engelli oyunun 7 Haziran milletvekili seçimlerinde...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engelli ve yaşlı seçmenler için harekete geçti. Türkiye gazetesi’nin haberine göre, yaklaşık yarım milyon engelli oyunun 7 Haziran milletvekili seçimlerinde sandığa tam yansıyabilmesi için kolları sıvayan Bakanlık, bazı kriterler belirledi. Yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen kriterler şöyle: 
-Oy verme günü sandık başına gelen engelli seçmenler; gebe, hasta ve yaşlı seçmenler gibi bekletilmeden oy kullanma sırasında öne alınacak.
-Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar, sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa herhangi seçmenin yardımıyla oyunu kullanabilecek.  
-Engelli seçmene yardım eden akrabasının engelli ile aynı soyadı taşıması zorunlu tutulmayacak. Her akrabası engelli seçmene oy kullanmada yardım edebilecek. 
-Bir seçmen sadece bir engelliye yardım edebilirken, yardım edenlere de oy kullanmada öncelik tanınacak. Sandık Kurulu Başkanı veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek için oy verme kabinine giremeyecek. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme