En İyi Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Olaylar
Köpek Maması En iyi köpek maması arayışınızda size pek çok marka ve ürün arasından seçim fırsatı sunan internet sitemizin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Köpek mamaları, köpeklerin gelişiminde ve b...
EMOJİLE

Köpek Maması

En iyi köpek maması arayışınızda size pek çok marka ve ürün arasından seçim fırsatı sunan internet sitemizin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Köpek mamaları, köpeklerin gelişiminde ve beslenmesinde en etkili olan gıdaların başında yer almaktadır. Çünkü köpeklerin metabolizmalarının işleyişine göre onların en rahat bir şekilde sindirebileceği ve en iyi şekilde besin alabileceği özellikte üretilen köpek maması, lezzetli oluşlarıyla da köpekler için birebir gıdalar olarak kabul edilmektedir.

Köpek dostlarımızın beslenmesine özen göstermezsek eğer, köpeklerimizin gelişimini iyi sağlayamamanın yanında onların sağlıklarını da koruyamayız. Çünkü iyi bir şekilde beslenmeyen köpekler hem fiziksel olarak güçsüz duruma düşerler hem de bağışıklık sistemleri zarar gördüğü için pek çok hastalığa yakalanmada korumasız kalırlar. Bununla birlikte sağlıklı bir şekilde beslenmeyen köpeklerin ruhsal problemler yaşadıkları ve mutsuz oldukları da yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Dolayısıyla köpek dostlarımızın beslenmesi genel anlamda önemli bir konumda bulunduğundan köpek sahiplerine bu konuda büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.

Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

İlk defa köpek sahiplenen kişilerin de sıklıkla internet üzerinden araştırdığı konulardan biri de köpek beslenmesiyle alakalıdır. Köpek dostlarımızın beslenmesinde yapılması gereken en temel işlem köpeğin nasıl besleneceğine dair klinik onay almaktır. Çünkü her ne kadar köpeğiniz dışarıdan bakıldığında sağlıklı ve ne yemek olursa yiyiyor gibi gözükse de köpeğinizin gerçek anlamda beslenebilmesi ve beslenirken de herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için mutlaka bir veteriner hekim onayı almanız gerekmektedir.

Bu noktada en iyi köpek maması çeşitlerine sahip olsanız bile belki de o mama sizin köpeğiniz için uygun olmayacaktır. Bu durumda da köpek dostunuz ya sağlıklı olarak beslenemeyecek ya da tükettiği mamalar yüzünden sağlığını bozacaktır.

Köpek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek beslenmesi konusunda veteriner hekim görüşü aldıktan sonra piyasadaki köpek malzemeleri satışını gerçekleştiren yerlerden köpek mamaları temin edebilirsiniz. Ancak köpek maması hakkında küçük bir araştırma yapan herkes iyi bir şekilde görecektir ki piyasada pek çok farklı markanın çeşit çeşit köpek mamaları bulunmaktadır. Bunların arasından doğru seçimi yapmak da siz köpek sahiplerinin sorumluluğu altındadır. Dolayısıyla göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere dikkat etmeden rastgele yapacağınız bir mama seçimi de faydadan çok zarar getirecektir.

Köpek maması seçiminde dikkat etmeniz gerekenler;

  • Köpeğinizin ırkı
  • Köpeğinizin yaşı
  • Köpeğinizin fiziksel özellikleri
  • Köpeğinizin sevdiği lezzetler

gibi pek çok faktörden söz etmek mümkündür. Bu faktörleri iyi bir şekilde analiz ederek köpek dostunuza büyük bir iştahla yiyeceği köpek maması seçimi yapabilirsiniz.

 

 

Yavru Köpek Maması

Köpek maması çeşitleri arasında üretici firmalar, köpeklerin ırkına, yaşına, fiziksel özelliklerine göre pek çok farklı ürün piyasa sürmekteler. Köpek maması yavru köpekler için de özel olarak üretilen köpek malzemeleri arasında yer almaktadır. Zira yavru köpeklerin besin değerleri açısından zengin içeriklere sahip ve diğer mama türlerine nazaran çok daha kolay sindirilebilen mamalardan oluşması gerekmektedir.

Yetişkin Köpek Maması

Yetişkin köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamada, günlük hareketlerini yerine getirmede yüksek kalitede mamalara gereksinim duydukları bilinmektedir. Dolayısıyla yetişkin köpeklere özel mamalar ile köpek sahiplerinin bu alandaki talepleri karşılanmaktadır. Yetişkin köpek maması seçiminde de köpeğinizin özelliklerini iyi analiz ederek doğru seçimi yapmanız önemli bir husustur.

Yetişkin köpek mamalarında piyasaya sunulan markalara ait çeşitler arasında farklılıklar olabilir. Örneğin bazı mamalar tavuklu içeriğe sahipken bazılarında kuzu veya dana eti içerikleri bulunmaktadır. Bu farklılıklar tamamen köpeklerin damak tatlarına uyumlu olması amacıyla ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla köpek dostunuzun hangi tür mamayı daha iştahla yiyeceğini, köpek sahibi olarak sizin deneme yanılma yoluyla öğrenmeniz gerekmektedir.

Küçük Irka Özel Köpek Maması

Bilindiği üzere köpek ırkları çok çeşitlidir. Bu çeşitlilik arasında küçük köpek ırkları da sevimli olmaları sebebiyle pek çok hayvanseverin ilgi alanına girmektedir. Bu tür köpek dostlarımız beslemede diğer köpeklerin tükettiği gıdaları kullanmak uygun olmayacaktır. Örneğin, bir süs köpeğinin bir av köpeği ile aynı mamayı tüketmesini beklemek her ne kadar mümkün olsa da köpeğin sağlığı için iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Bu nedenle küçük ırka mensup bir köpek dostunuz varsa onlar için özel üretilmiş köpek maması seçiminde bulunmanız gerekmektedir.

https://www.petzzshop.com/kopek-mamasi

interaktifplus ( Pozitif İnternet Çözümleri )

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme