“En Büyük Kavgam Bürokratik Oligarşiyle”

Olaylar
Bürokrasinin işleri yavaşlatmasından yakınan Erdoğan, göreve geldiğinden beri ‘bürokratik oligarşi’yle mücadele ettiğini kaydetti. Başbakan, iyileşmelere işaret etti, "Daha yapılacakl...
EMOJİLE

Bürokrasinin işleri yavaşlatmasından yakınan Erdoğan, göreve geldiğinden beri ‘bürokratik oligarşi’yle mücadele ettiğini kaydetti. Başbakan, iyileşmelere işaret etti, "Daha yapılacaklar var." dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, göreve geldiği günden beri "bürokratik oligarşiyle" mücadele ettiğini söyledi. Bürokratların "bugün git, yarın gel" havasında olduğunu kaydeden Erdoğan, "Geldiğimden beri en büyük kavgam, bürokratik oligarşiyledir. Bürokratik oligarşinin neler yaptığını, ne tür ıstıraplar yaşattığını çok iyi bilen birisiyim. Henüz dört dörtlük bunu aşabildik mi? Hayır. Daha yapılması gereken çok şeyler var. Ama aşıyoruz ve aşacağız." dedi.

Erdoğan, Yatırım Destek Ajansı’nın New York’ta düzenlediği tanıtım toplantısına katıldı. Türkiye’de yatırım yapan veya yapmayı planlayan işadamlarına hitap eden Erdoğan, bürokrasiden dert yandı. Bürokratların kendilerine gelen dosyayı alıp rafa koyduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu olmuş, bu olmuş yatırımcı geliyor, gelecekmiş, umurunda değil. Bir de özel bağlantılar kurma gayreti içerisine girerler." dedi.

Hükümet olarak, Türkiye’de yatırımların hem nicelik hem de nitelik olarak artmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "2003 yılında, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Yasası’nı çıkarttık. Ben yabancı kelimesinden de hoşlanmıyorum. Bu nedenle küresel sermaye veya uluslararası yatırımcı kavramını kullanıyorum. Yerli-uluslararası yatırımcı ayrımına son verdik. Bugün Türkiye’de yerli girişimcilerin yararlandıkları her türlü teşvikten uluslararası sermaye de aynı şekilde yararlanabilmektedir, ayrım yok."

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde sektör ve işletme bazlı mikro reformlar uygulayarak, rekabet gücünü artıracağının altını çizen Başbakan Erdoğan, "Özellikle ileri teknolojili ve yüksek katma değerli sektörlerinde bir sıçrama yaşatacağız. Onun için bu yatırım destek ajansını direkt şahsıma bağlı olarak oluşturduk. Böylece özel sermaye, uluslararası sermaye herhangi bir yatırım yapacaksa bürokratlarla onları muhatap etmeyelim. Direkt yatırım destek ajansıyla muhatap olsun, onların dosyalarını ajansımız takip etsin, işi bitirsin ve ondan sonra müracaat eden uluslararası sermaye mensuplarına dosyayı bitmiş olarak teslim etsin ki, zamandan kazanalım." şeklinde konuştu.

‘Esed er ya da geç gidecek’

Bu arada CNN televizyonunda Ferid Zekeriya’nın sorularını cevaplandıran Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in kendi halkı tarafından ‘er ya da geç’ gönderileceğini söyledi. Esed’e yönelik, "Zulümle başta kalamazsın, kendi halkının isteklerine karşı koyamazsın." diye seslenen Erdoğan, "Bu süreç biraz uzayabilir ama er ya da geç Mısır’da olduğu gibi, Tunus’ta olduğu gibi halkın kararı uygulanacak. Halk özgür olmak istiyor." diye konuştu. ABD Başkanı Barack Obama hakkında olumlu ifadeler kullanırken, "Şahsen kendisini gerçekten seviyorum. Kendi politikalarında ve uygulamalarında daha başarılı olmasını istiyorum." dedi. Erdoğan, Obama’ya 2012 seçimlerinde de başarı dileklerinde bulundu.

Erdoğan, bundan sonra insani yardım için yola çıkacak yardım gemilerine, Türk donanmasının eşlik edeceğini bir kez daha yineledi. Mavi Marmara olayından sonra bir güven bunalımı doğduğunu belirten Erdoğan, "Gazze ya da Mısır’a gönderilecek gemiler olabilir, nereye giderlerse gitsinler donanma koruması altında olacak." şeklinde konuştu.

Erdoğan, en etkili isimlerin 11.si

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’de yayımlanan New Statesman dergisinin "Dünyanın en etkili 50 ismi" listesinde 11’inci sırada yer aldı. Her yıl yapılan anketle belirlenen ve ülkesine, bölgesine ve dünyaya etkisi dikkate alınarak seçilen 50 kişilik listenin ilk sırasında ise Almanya Başbakanı Angela Merkel yer aldı. Merkel’i sırasıyla, CIA Başkanı, Amerikalı General David Petraeus ve Çinli insan hakları savunucusu Ai Weiwei takip etti. ABD Başkanı Barack Obama ise beşinci sırada yer aldı. Dergi listeye ilk kez giren Başbakan Erdoğan’a geniş yer ayırarak, Erdoğan’ın Türkiye’de üst üste üç seçim kazanan tek başbakan olduğunu kaydetti. Politika ve kültürel haberlere yer veren haftalık New Statesman dergisi, 1913 yılından bu yana Londra’da basılıyor. LONDRA AA

Rum piskopostan ‘iade’ teşekkürü

Amerika Rumları Başpiskoposu Dimitrios, azınlık vakıflarına ait mülklerin iadesi ile ilgili düzenleme nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. New York’ta kaldığı otelde Erdoğan’ı ziyaret eden Rum kilisesinin önde gelen isimlerinden birisi Başbakan’a, "Yunanistan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomik açıdan Yunanistan’a yardımcı olabilirseniz bu, Avrupa Birliği sürecinizi kolaylaştırabilir.” dedi. Başbakan Erdoğan da, azınlık vakıflarına ait mülklerin iadesi ile ilgili düzenlemeyi bir karşılık beklemeden yaptıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, dinî azınlıklar noktasında bu tür adımları Yunanistan’ın da atmasını beklediklerini belirterek, Rum heyetten bu konuyu Yunanistan’da gündeme getirmelerini istedi.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme