Emniyetten bayram öncesi sahte para uyarısı

Olaylar
Bursa Emniyet Müdürlüğü, bayram alışverişine çıkacak vatandaşlara ‘sahte para kullananlar genellikle bonkör davranıyor, dikkatli olun.’ uyarısında bulundu. Hem alışveriş yapan vatandaşları...
EMOJİLE

Bursa Emniyet Müdürlüğü, bayram alışverişine çıkacak vatandaşlara ‘sahte para kullananlar genellikle bonkör davranıyor, dikkatli olun.’ uyarısında bulundu.

Hem alışveriş yapan vatandaşların hem de esnafların daha duyarlı olmasını tavsiye eden Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, sahte paraları piyasaya sürenlerin genellikle ‘bonkör’ tavır sergilediklerine dikkat çekiyor. Para alan kişilerin aldıkları paraların kalitesini kontrol etmelerini tavsiye eden yetkililer şu uyarılarda bulundu: "Kullanımdaki paralar kadar yıpranmamış olduğu için yeni olan parayı vatandaşlarımız dikkatle incelesin. Vatandaşlarımızın kalpazanların tuzağına düşerek kanun karşısında suçlu durumuna düşmemeleri için, banknotları tanımaları ve aldıkları paraların hakiki olup olmadığı konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Dünyada sahteciliğe karşı korunmak için paralar son derece gelişmiş emniyet unsurlarıyla basılmaktadır. Gerçek banknotlar dizayn, renk ve baskı yönünden çok net ve düzgün görünür. Dikkatle bakıldığında kolayca algılanabilecek bu net ve temiz görünüm yanında, elle kontrolle sahte ve gerçek banknotları birbirinden ayırmak mümkündür. Paranın gerçek olup olmadığının anlaşılması için halkımız tarafından kolaylıkla yapılabilecek kontrol yöntemleri bulunmaktadır. Gerçek parada kabartma baskı, filigran, holografik şerit folyo, kabartma baskı, emniyet şeridi, bütünleşik görüntü, renk değiştiren mürekkepve görme engelliler için özel tasarımlar var."

Yetkililer, sahte parayı piyasaya sürme yöntemlerinin başında; büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara ve çerezin yanı sıra bayram alış verişlerinde semt pazarlarında yüksek değerdeki sahte banknot kupürleri verilerek para üstünün alınması olduğunu söyledi. Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri sahte para kullanım yöntemlerini şöyle sıraladı: "Araçlara alınan akaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına verilmesi. Sinema ve tiyatro gişelerine verilmesi, canlı hayvan ticareti yapan kişilere ve seyyar satıcılara verilmesi, taksi sürücülerine verilmesi. Toplu ödemelerde para destelerinin arasına az sayıda sahte para konularak verilmesi. Geceleri özellikle nöbetçi eczanelere dikkatin en çok dağıldığı saatlerde ve kalabalık zamanlarda alınan ilaç karşılığı sahte para verilmesi. Yaşlı vatandaşlarımızın bankamatiklerden para çekerken kendilerine yardım etme bahanesiyle yaklaşan art niyetli kişilerin ellerinde bulunan sahte paralar ile bankamatikten çekilen gerçek paraları el çabukluğuyla değiştirmeleri sık rastlanılan yöntemlerdendir."

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme