”Emniyet Müdürü’nün tavrı işgüzarlıktır…”

Olaylar
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gündeme alınan konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkan...
EMOJİLE

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gündeme alınan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Hatay’da milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun kendisini darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturulan tabloyu eleştirerek, ”Burada Emniyet Müdürü’nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır” dedi. Arınç, konunun AK Parti’nin disiplin kurullarında da soruşturulacağını açıkladı.

-Bakanlar bilgi verdi-

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Toplantının gündemine ilişkin değerlendirmelerinin ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Arınç, bir gazetecinin, Hatay’da milletvekili oğlunun kendisine darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturulan tabloyu hatırlatması üzerine hem Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in hem de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Hatay’daki olaya ilişkin Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi verdiğini anlattı.

Kendisinin de AK Parti il kongresi için gittiği gün Hatay’da yapılan düğünde olaya adı karışan milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun nikahında nikah şahitliği yaptığını kaydeden Arınç, ”Yayınlanan fotoğraflar veya kayıtlar insana gerçekten üzüntü veriyor ancak basınımızın bir kısmı sadece olayı olduğu kadar ele almıyor. İlliyet bağı kurarak, başka kişileri işin içine katma gayretini büyük bir vicdansızlık olarak görüyorum. İstemi Kağan Türkoğlu’nun nikahında nikah şahitliği yapmak bir siyasetçi açısından ne kadar kötü bir olaydır” dedi.

-”Yanlış, aşağılayıcı…”-

”Emniyet Müdürlüğü, ‘bu şahsa kimler vurdu’ diye bir teşhis yapmak isterse bunun da usulü bellidir” diyen Arınç, şöyle devam etti:

”Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf veya görüntüde, emniyet mensupları yan yana dizilmişler. Emniyet Müdürü rütbeli olana ‘sen rütbeni çıkar’ diyor. Şimdi bir milletvekili oğlu, yanında danışmanı ve karşısında sıra sıra dizilmiş polisler. Bu çok küçültücü, aşağılayıcı bir davranış. Milletvekilimizin bu olayda ne kadar dahli var, bunu bilmiyoruz. ‘Git oğlum onlara bu işin hesabını sor’ demiş olabilir mi? Emniyete telefon ederek ‘gerekeni yapın’ demiş olabilir mi? Bugüne kadar böyle bir kanıt olmadı. Emniyet Müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi? Evet olabilir. Çünkü bir teşhis, bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartları bellidir. Evet, gerçekten rütbe farkı olmadan, arada bariz farkları ortadan kaldıracak bir düzenlemeyle insanlar karşıya gelir ama o anda siz orada olmazsınız. Bir cam arkasından veya bir perde arkasından onlarla yüz yüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Burada polis memurlarına karşı onları bir suçlu gibi dizerek, karşılarına da birisini çıkarıp, ‘hadi bakalım hangisiydi bunlardan’ demek doğru değildir. Yanlıştır, aşağılayıcıdır.”

-”Emniyet Müdürü’nün tavrı işgüzarlıktır…”-

Emniyet teşkilatı mensuplarına hükümet olarak da bakanlar olarak da hep sevecen yaklaştıklarını kaydeden Arınç, ”Emniyet teşkilatı mensupları mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorlar” dedi.

Arınç, şöyle konuştu:

”Burada Emniyet Müdürü’nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır.”

Bakanlar Kurulu’nda bunların her haliyle konuşulduğunu kaydeden Arınç, ”Savcılığın bir yüzleşme talep etmesi durumunda emniyetin bunu yapması gerekir. Ya reddedecektir ya da doğru yapacaktır. Orada milletvekili çocuğunu kollayacak bir tarzda onun adeta talimatıyla hareket eder duruma gelmek doğru değildir” diye konuştu.

-Erdoğan’dan ”araştırılsın” talimatı-

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yarınki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında Hatay’daki olayın araştırılması için parti kurullarına talimat vereceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, geçen dönem AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ın alkollü olarak polislere hakaret ettiğine ilişkin görüntülerin yayınlanması üzerine, hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ve o milletvekilinin, ihraç edileceğini anlayınca AK Parti’den istifa ettiğini hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Hatay’da milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun Emniyet’te kendisine vurduğunu iddia ettiği polislerle ilgili teşhis sırasında sergilenen görüntüyü eleştirerek, ”Burada Emniyet Müdürü’nün yaptığı bence işgüzarlıktır” dedi.  Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yarınki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında Hatay’daki olayın araştırılması için parti kurullarına talimat verme kararı aldığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç,  Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Irak’a yapacağı ziyarette Türkiye’nin hassasiyetini dile getirdi.

Arınç,  Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili 9 önemli parçaya ulaştıklarını söyledi.

Arınç, İstanbul Emniyeti’ne ilişkin atama ve Hatay’da meydana gelen olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hatay’da AK Parti kongresine katıldığını ve Hatay Milletvekili’nin olayda adı geçen oğlunun nikah şahitliğini yaptığını anlatan Arınç, Hatay’da medyaya yansıyan görüntülerle olayın polisler açısından küçük düşürücü olduğunu, Emniyet Müdürü’nün işgüzarlık yapmış olacağını söyledi. Emniyet mensuplarının zor şartlarda görev yaptığını ve bu tür olayların onları zor durama düşürdüğünü söyledi.

Bülent Arınç, geçmiş dönemde kendi partilerindeki bir milletvekilinin içkili şekilde polisle arasında geçen olaydan dolayı parti olarak milletvekilini disiplin kuruluna verdiklerini söyledi.

İstanbul Emniyeti’ndeki bir emniyet müdürü atamasıyla ilgili medyada yer alan iddiaların yarısının gerçekle alakasının olmadığını dile getirdi.

Malatya’daki davul olayına da değinen Bülent Arınç, davulcunun gece davul çaldığı sırada bir evden tepki geldiğini ve davul çalınmamasını istediğini davulcu ile ailenin çocukları arasında kavga çıktığını ve davulcunun dövüldüğünü belirterek, " Ertesi sabah davulcu arkadaşlarını alıp evin önüne geldiğini olaya daha sonra çevredeki vatandaşların müdahalesi ile sona erdirildiğini ancak birilerinin olayı ısrarla gündemde tutmak için gayret gösterdiğini savundu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme