Elektronik Atıklara Kısıtlama

Olaylar
Ahmet Kıvanç’ın haberi Çevreye zararlı zehirli maddeler içeren cep telefonu, monitör, buzdolabı, TV, bilgisayar, çamaşır makinesi gibi elektronik araçların gelişigüzel çöpe atılması yasaklanıyor...
EMOJİLE

Ahmet Kıvanç’ın haberi

Çevreye zararlı zehirli maddeler içeren cep telefonu, monitör, buzdolabı, TV, bilgisayar, çamaşır makinesi gibi elektronik araçların gelişigüzel çöpe atılması yasaklanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, elektronik atıklar konusunda bir yönetmelik taslağı hazırladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyumuna ilişkin ulusal programa göre 2012 yılı ortalarında yayımlanması planlanan yönetmelik uyarınca, atık elektronik eşyalar diğer evsel atıklarla çöp toplama noktalarına bırakılamayacak ve yakılamayacak.

ÜCRETSİZ TOPLANACAK
Tüketicilerin evsel elektronik atıklarını herhangi bir ücret talep edilmeden iade edebileceği uygun toplama yerleri tahsis edilecek. Bu amaçla nüfusu 400 binin üzerinde olan belediyelerden başlamak üzere kademeli olarak tüm belediyeler tarafından atık getirme merkezleri kurulacak. Türkiye’de halen kayıtlı 17 tane elektronik atık işleme tesisi bulunduğu bildirildi.

Gazete Habertürk