Elektrikli Otoya Vergi Müjdesi

Olaylar
Otomotiv sektörünün heyecanla beklediği elektrikli araçlardan alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarları açıklandı. Buna göre elektrikli otomobiller motor gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 ...
EMOJİLE

Otomotiv sektörünün heyecanla beklediği elektrikli araçlardan alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) miktarları açıklandı. Buna göre elektrikli otomobiller motor gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 olmak üzere üç ayrı kategoride vergilendirilecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen motosikletlerde de mevcut ÖTV’nin yüzde 22’den 8’e düşürüleceğini belirtti. Bakan Şimşek, Torba Kanun kapsamında elektrikli otomobillerin vergilendirilmesine dönük kararname kararname taslağıyla elektrikli binek otomobiller ve motor gücü 20 kilovatın altında olan elektrikli motosikletlerin ÖTV oranlarının belirlendiğini kaydederek, bunun yanı sıra dar gelirli vatandaşların kullandığı motor silindir hacmi 250 cm3’ün altında olan motosikletlerde de ÖTV indirimine gidildiğini bildirdi.

 

AMAÇ BU ARAÇLARI TEŞVİK

Bakan Şimşek, bu çerçevede, motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacağını açıkladı. Şimşek, düzenlemede, motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden yüzde 3 ÖTV alınmasının öngörüldüğünü, motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen diğer motosikletlerde de ÖTV oranının yüzde 22’den 8’e düşürüldüğünü bildirdi. Maliye Bakanı, "Yeni ÖTV düzenlemeleriyle, bu tür araçlar için teşvik edici bir vergilendirme amaçlanıyor" dedi. Halen, motor silindir hacmi 1600 cm3’e 1600 hariç) kadar olan binek otomobillere yüzde 37, 1600- 2000 cm 3 (2000 hariç) arasında olanlara yüzde 60, 2000 cm 3 ve üzerindeki otomobillere ise yüzde 84 oranında ÖTV uygulanıyor. Torba Kanunda da motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 37, 85-120 kilovat arası olanlara yüzde 60, 120 kilovatı geçenlere ise yüzde 84 ÖTV öngörülmüştü. Kanunda, Bakanlar Kurulu’na bu oranları yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi verilmişti. İndirimli oranlara ilişkin Kararname Taslağı da bu çerçevede hazırlandı.

 

EN AZ 10 BİN LİRA İNDİRİM

Hükümetin açıkladığı elektrikli araçlardaki ÖTV açılımının fiyatlara yansıması iseoldukça fazla olacak.Zira, yüzde 3 ila 7 arasında değişen ÖTV’nin fiyatlara yansıması ise 10 bin liradan fazla. Yani elektrikli araç alacak vatandaş eski fiyatlandırmaya göre en az 10 bin lira daha az para vermiş olacak. Bu indirim miktarı da aracın motor gücüne göre artacak. Geçtiğimiz yılın sonunda Başbakan Erdoğan’ın direksiyonuna geçtiği Renault’nun Bursa’da üretilen elektrikli Fluence’i 2011 yılının sonunda yollara çıkacak. Kamu kurumlarından ilgi gören araca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan 10 adetlik ön sipariş alınırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi de 100 adetlik alım yapacağını açıklamıştı.

 

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme