Ege’de Hüsran Var

Olaylar
Antalya’ya bu yıl gelen turist sayısı yüzde 15’lik artışla 4.2 milyona ulaşırken, Ege’deki bazı oteller özellikle İngiliz turistin sayısındaki azalma nedeniyle sıkıntı çekmeye başlad...
EMOJİLE

Antalya’ya bu yıl gelen turist sayısı yüzde 15’lik artışla 4.2 milyona ulaşırken, Ege’deki bazı oteller özellikle İngiliz turistin sayısındaki azalma nedeniyle sıkıntı çekmeye başladı. Fethiye’deki Club Letoonia Genel Müdürü Nihat Kaçar, 1500 odanın bininin dolu olduğunu belirterek, "maliyetleri kısmak adına toplam işçi sayımızda azalmaya gitmek zorunda kaldık" diye konuştu. Bu sene az tercih edilmelerinin nedenini fiyat artışlarına bağlayan Kaçar, "Avrupa yüzde 5’in üzerine tepki veriyor. Biz ise bu yılki fiyatlara yüzde 10’luk artışlar yaptık. Şimdi ise geri adım atmaya başladık. Bu yıl yüzde 25 daha az satış yaptık. Şu anda otelin tamamının dolmuş olması lazım. Ama 1500 odanın ancak binini doldurabildik" dedi.

İNGİLİZLER ETKİLEDİ
Fethiye’deki LykiaWorld Ölüdeniz’in Genel Müdürü Ernst Noelle ise bölgeyi en çok ziyaret eden İngiliz turistlerin sayısının yüzde 77 düşerek 19 binden 4 binlere kadar gerilediğine dikkat çekti. Bu yıl ağırlıklı olarak Rusya’dan turist geldiğini belirten Noelle, "Bölgeye olan ucuz uçak alternatifleri azaldı. Ülkemizi ziyarete gelen turist sayısına bakıldığında Antalya bölgesinin bu yıl da ön planda olduğu ve turizmden yüksek oranda pay aldığı görülüyor. Diğer taraftan İngiltere’den gelen turist sayısındaki azalmada halen daha etkilerini hissettiğimiz ekonomik krizin de payı var” dedi. Ernst Noelle, her yılbaşında otelin doluluk oranına göre planlarını yaptıklarını ifade ederek, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız içerisinde kalitemizden ödün vermemek öncelikli prensibimizdir, bu bağlamda planladığımız istihdamı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Haber Türk

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme