Dondurucu Soğuklar Kapıda!

Olaylar
Bu akşam saatlerinden itibaren İstanbul’un Anadolu yakası, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile batı Karadeniz kıyılarında (Zonguldak, Bartın ve İnebolu’da) yağmur ve karla karışık yağ...
EMOJİLE

Bu akşam saatlerinden itibaren İstanbul’un Anadolu yakası, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile batı Karadeniz kıyılarında (Zonguldak, Bartın ve İnebolu’da) yağmur ve karla karışık yağmur, batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Karabük ve Kastamonu’da ) kar şeklinde yağış görülecek.

Pazar günü Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Kocaeli, Sakarya, Afyon, Uşak, Kütahya, Hatay ve K.Maraş çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışlar Hatay ve K.Maraş çevreleri ile güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Soğuk ve yağışlı hava 14 Şubat 2011 Pazartesi günü Karadeniz, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Adana, Hatay ve K.Maraş çevrelerinde etkisini sürdürmeye devam edecek.  

Hava sıcaklığı bugün ülke genelinde 3-5 derece artacak, Pazar günü kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede ( 6 ila 8 derece) azalacak.

SİS, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI  

Yurdun iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Tarımsal ürünlerde zarar, ulaşımda aksamalar vs.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda çığ riski olduğundan vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, mal ve can kaybı vs.)dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Ege, Marmara ve İç Anadolu’da güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-40 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da (soba gazı zehirlenmeleri) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Bölge geneli parçalı ve zamanla çok bulutlu doğusu akşam saatlerinden sonra yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, Kütahya, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; Manisa ve Uşak çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) hafif, Göller Yöresi’nde orta zaman zaman kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kuzey batısı (Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur iç kesimlerde ise kar şeklinde olacak. Rüzgar; bölgenin iç kesimlerinde güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) hafif ve orta zaman zaman kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli gece saatlerinden sonra yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor.

DOĞU ANADOLU: Genellikle parçalı ve doğusu çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte sis bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu yamaçlarda çığ tehlikesi söz konusu.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu geçecek.

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme