Diyarbakır, Gençlerine Ağladı

Olaylar
Diyarbakır’da üç yıl önce bir dershane önünde PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için dün anma töreni düzenlendi. Bombanın patlatıldığı dershane önündeki törene, sa...
EMOJİLE

Diyarbakır’da üç yıl önce bir dershane önünde PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için dün anma töreni düzenlendi. Bombanın patlatıldığı dershane önündeki törene, saldırıda hayatını kaybeden 6’sı öğrenci 7 kişinin ailesi, öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Saldırının gerçekleştirildiği Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi’nde teröre kurban giden Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu, Eren Şahin, Engin Taşkın, Salih Ekinci, Melek İpek ve Cengiz Kaya’nın fotoğrafları taşındı. Olay yerine kırmızı karanfiller bırakan gençlerin yakınları gözyaşlarına hâkim olamazken, Eren Şahin’in annesi Oya Eronat, "Ben Diyarbakır’ın terörden arınacağına inanıyorum." dedi.

3 Ocak 2008 günü, Yenişehir ilçesindeki Final Dershanesi’nin önüne yerleştirilen bomba yüklü aracın, askerî servisin geçişi sırasında patlatılması sonucu hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Saldırının gerçekleştirildiği Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi’nde yapılan törende teröre kurban giden Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu, Eren Şahin, Engin Taşkın, Salih Ekinci, Melek İpek ve Cengiz Kaya’nın fotoğrafları taşındı. 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan anmada patlamanın gerçekleştiği yere kırmızı karanfiller bırakıldı. Olay yerine karanfil koyan gençlerin yakınları ile arkadaşları gözyaşlarına hâkim olamadı. Patlamada yakınlarını kaybedenler, gözyaşları eşliğinde birbirlerini teselli etti.

Törende konuşma yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütüne seslendi. Konuşmasında, "Bu çocukların günahı neydi?" diye soran Toprak, "Biri tıp öğrencisi, diğeri mühendis, başkası öğretmen olup toplumu aydınlatacaktı. Gelin bu yanlış yoldan dönün. Hiçbir anne ve babanın gözyaşı akmasın. İnsanları öldürmekle bir yere varamazsınız. Bu yanlış yoldan dönerek ülkenize, milletinize hizmet etme şansı bulabilirsiniz." çağrısında bulundu. Patlamada yaşamını yitiren gençlerin Türk, Kürt, Çerkes ayrımı yapmadan herkese hizmet etme hayalleri kurduğunu belirten Vali Toprak, "Terör örgütüne yardımcı olmak da yaşama son vermektir. Ama daha ileriye gidemezler. Bu insanların hamuru bütünlük ile yoğrulmuştur." diye konuştu.

Yağmura hasret toprak gibi ‘Özlemimdesin’

Bombalı saldırıda oğlu Rıdvan’ı kaybeden Şemsettin Süer’in, evlat acısını anlattığı mısraları yürekleri dağladı. Baba Süer, üç yıldır yaşadığı hasreti ‘Özlemimdesin’ adlı şiiriyle dile getirdi. Oğlunun yokluğuna nasıl sabrettiğini, neye sığındığını ve ailecek neler yaşadıklarını mısralara döken baba, ayrılık acısının daha dün gibi taze olduğunu şu sözlerle ifade etti: "Terörün bir an önce bitmesini, bir daha kan akıtılmamasını, evlat acılarının yaşanmamasını temenni ediyorum. Oğlum Rıdvan’ın ve o gün hayatını kaybedenlerin ruhları şad, mekânları cennet olsun." Süer’in şiiri şöyle:

 Ey oğul,

Bu özlem öyle bir özlem ki

Kelimeler tarifsiz kalıyor

Nasıl ki, toprak yağmuru

Kelebek çiçeği

Bebek ise anne sütünü özler

İşte buna benzer bir şey belki

Sana olan özlemim

Bazen senin eşyalarına

Ve geride bıraktıklarına dokunmak

Ve o an canlandırmak

Seninle ilgili hatıraları

İşte bir nebze de olsa

Su serpiyor volkan olan yüreğime

Ve bir tebessüm beliriyor

Solgun yüzümde

Selam söylüyorum o an…

Kimse kan dökerek amacına ulaşamaz

Hain saldırıda oğlu Eren Şahin’i kaybeden Oya Eronat, olayın üstünden 3 yıl geçmesine rağmen acılarının hafiflemediğini söyledi. Anma törenine gösterilen yoğun ilginin teröre tepkinin bir ispatı olduğunu ifade eden Eronat, "Halk doğrunun, çocuklarının yanındadır. Çocuk kanı dökerek hiç kimse bir yere ulaşamaz." dedi. Diyarbakır’ın terörle anılmasını istemediklerini belirten anne, şehrin ‘terörün kalesi’ değil peygamberler, evliyalar beldesi olarak tanınması gerektiğini ifade ederek, "Ben Diyarbakır’ın terörden arınacağına, güzel günlerin geleceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Korkumdan oğlumu okula gönderemiyorum

Patlamada hayatını kaybeden öğrencilerden Ferhat Mutlu’nun ablası Necla Çelik ise teröre her zaman karşı olduklarını belirtti. Gençlerin öldürülmesine anlam veremediklerini ifade eden Çelik, "Korkumdan oğlumu okula gönderemiyorum. Çok üzülüyorum. Benim için çok zor üç yıl oldu. Nefes alamıyoruz. İnsanın kardeşini kaybetmesi büyük acı. Böyle olaylar olmasın, hiçbir yerde insanlar ölmesin. Halkın anmaya ilgi göstermesi bizi çok memnun etti." şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme