“Dinim, motivasyonumu üst seviyede tutuyor”

Olaylar
Spora küçük yaşta, ailesinin desteğiyle başlayan Abdülaziz Buhari, uzun yıllar 400 metrede yarışır. 9 yıl önce geçirdiği bir kaza sonucunda koşuyu bırakmak zorunda kalınca, kendine yeni bir spor dalı ...
EMOJİLE

Spora küçük yaşta, ailesinin desteğiyle başlayan Abdülaziz Buhari, uzun yıllar 400 metrede yarışır. 9 yıl önce geçirdiği bir kaza sonucunda koşuyu bırakmak zorunda kalınca, kendine yeni bir spor dalı seçer.

‘Antik Olimpiyatlar’dan bu yana süregelen disk atmada karar kılar. "Diskin elimden çıkıp havada süzülüşünü görmek beni heyecanlandırıyor." diyen atlet, kısa sürede profesyonel rakiplerine yetişmekle kalmaz; birçoğunu geride bırakır. En iyi atışı olan 65,44 metreyle dünyada 25., İngiltere’de 4. sıraya yerleşir. Bir futbol sahasının uzunluğunun maksimum 120 metre olduğunu hatırlatan Buhari, "Atışım orta çizgiyi geride bırakıyor." ifadelerini kullanıyor. Uluslararası birçok başarıya imza atan Abdülaziz Buhari’yi, İngiltere Olimpiyat Komitesi yakın takibe alır. Pekin Olimpiyatları için aday gösterilen; ancak elemelerde rakibinin 70 cm gerisinde kalan Buhari, büyük bir kararlılık örneğiyle idmanlarına hız verir. Profesyonel eğitimden geçmeden sadece kendi çalışmalarıyla İngiltere’yi Londra Olimpiyatları Disk Atma branşında temsil hakkı kazanan Buhari, bir amatörün azimle hangi noktaya gelebileceğini de gözler önüne serer.

2010 yılında haftanın 6 günü antrenman yapmaya başlayan atlet, dünyanın önde gelen bankalarından Credit Suisse’deki çalışma günlerini ikiye düşürür ve ailesinden katılamadığı her toplantı için önceden izin ister. Buhari bu süreci şöyle özetliyor: "Dört yıldır çok sıkı bir eğitimden geçiyorum. Bu benim ve ailem için çok zor oldu.

Antrenmanlar için çokça seyahat etmem gerekti. İki yıl önce evlendim ama hâlâ balayına bile gidemedik. Bu yolculukta bana destek veren herkese, aileme, eşime madalya ile teşekkür etmek istiyorum." Hayatındaki istikrarı eşinin desteğiyle sağlayabildiğini, başarısında en büyük ilham kaynağının eşi olduğunu belirten ve ona ara ara, "Doğru değil mi?" diye şaka yollu takılmayı da ihmal etmeyen Buhari, şöyle devam ediyor: "Yarışlara giderken yanımda sadece eşim oluyor. Beni onunla ödüllendirdiği için Allah’a müteşekkirim." Ramazan ayına denk gelen Londra Olimpiyat Oyunları’nın kendisi için ne anlam ifade ettiğini sorduğumuz deneyimli isim şunları aktarıyor: "Dinim, benim için çok önemli. Nasıl yaşamam gerektiği konusunda bana en iyi yol gösterici. Hayatta motivasyonumu hep yüksek tutmamı sağlıyor. Olimpiyatlar da aslında İslamiyet ile aynı disiplini paylaşıyor. İkisi de sorumluluk duygusunu ve sağlam inancı öğretiyor." Birçok kişi için rol model olduğunu ve bunun için dinî hayatına çok özen gösterdiğini dile getiren Abdülaziz Buhari, küçük yaştan bu yana hiç bırakmadığı Ramazan orucunu, bu yıl performansı düşüreceği düşüncesiyle tutamamasını ‘tuhaf bir duygu’ olarak nitelendiriyor. Buhari, turnuva sonrasında eksik günlerini kaza edeceğinin de altını çiziyor.

RAMAZAN’DAKİ BAŞARININ YERİ AYRI OLUR

Binlerce sporcunun katıldığı olimpiyatlarda, Müslümanların çok az olduğunu üzülerek belirten Buhari, "Müslüman meslektaşlarımı yüreklendirmek için bu yarışı madalyayla sonuçlandırmak istiyorum. Ramazan’da böyle bir başarı hepimiz için çok anlamlı olacak. Özel bir ayda Britanyalı bir Müslüman olarak olimpiyatlarda yer aldığım için ayrı bir heyecan yaşıyorum. Müslüman atletlerle tanışmak ve aynı yarışta yer almak için sabırsızlanıyorum." diye konuşuyor.

Yeni Müslüman atletlerin yetişmesini isteyen Buhari, gençlere de şu tavsiyelerde bulunuyor: "İlk olarak, her saniyesinden zevk alabileceğiniz bir spor dalı seçin. Öyle zamanlar gelecek ki hiç antrenmana gitmek istemeyeceksiniz. Sabahları sizi yataktan kaldırabilecek tek şey uykunuzu feda edebilecek kadar sevdiğiniz bir spor olmalı. İkinci olarak, dininizi sağlam tutun. Başarılı olsanız da olmasanız da sarsılmayacak bir imanınız olsun. Üçüncü olarak antrenmanlarınızı hiçbir zaman aksatmayın. Sporunuzu ibadetleriniz kadar sahiplenin. Bu üç kural sizi başarıya götürecektir."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme