Dikkat, “Kart Kopyalama Cihazı” Çıkabilir

Olaylar
Benzin istasyonlarına gelen varlıklı müşterilerin kredi kartlarının kopyalanarak hesaplarının boşaltılmasıyla ilgili 4 ay önce başlatılan soruşturmada 8 kişi gözaltına alındı. Polisin tespitlerine gör...
EMOJİLE

Benzin istasyonlarına gelen varlıklı müşterilerin kredi kartlarının kopyalanarak hesaplarının boşaltılmasıyla ilgili 4 ay önce başlatılan soruşturmada 8 kişi gözaltına alındı.

Polisin tespitlerine göre işlek yollar üzerinde bulunan benzin istasyonlarına yerleştirilen elemanlar sayesinde müşterilerin kartlarının kopyalandığı ve Amerika’daki bir şirket sahibine gönderildiği belirlendi.

Müşterilerin şikâyetleri doğrultusunda başlatılan soruşturmada yaklaşık 1 milyon TL’lik harcamanın mercek altına alındığı ifade edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada banka müşterilerinin hesaplarının boşaltıldığı şikayetleri polise ulaştı.

Yapılan incelemelerde hesaplarında anormallikler olan kişilerin özellikle benzinliklerden yakıt aldıktan sonra kullandıkları kartlara bağlı hesapları takibe alındı. Polis, benzer türdeki binlerce işlemi mercek altına alarak hangi tarihlerde nerelerde alışveriş yapıldığını ve harcama tutarlarını tek tek inceledi.

Yapılan tespitlerde işlek yollar ve caddeler üzerinde bulunan benzinliklerde çalışan bazı görevlilerinin dış görünüşü iyi olan araç sahiplerinin ödeme sırasında kartlarını kopyaladıkları ve komisyon karşılığı bu bilgilerin yurtdışına gönderildiği belirlendi. Şüphelilerin "track" olarak adlandırılan bilgilerin, Card Printer cihazıyla yükleme yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale getirdiğini ortaya çıkarıldı.

Operasyon aşamasına gelen soruşturmada Fatih, Başakşehir, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Beşiktaş’ta eş zamanlı baskınlarla 8 kişi gözaltına alındı. Kart bilgilerinin gönderildiği ve Amerika’da 4 ayrı araç kiralama şirketi bulunan bir Türk’ün de arandığı belirtildi.

İlgilerin adreslerinde yapılan aramalarda 1 kart kopyalama ve yazma cihazı, 88 adet beyaz manyetik şeridi bulunan plastik kart, 1 adet sahte ehliyet aslı, 7 adet bilgisayar, 2 adet içinde kart bilgileri bulunan ajanda, 2 adet hard disk, 990 dolar nakit para ele geçirildi.

Polisin kopyalanan kartlarla ilgili yaklaşık bir milyon TL’lik harcamayı araştırdığı belirtildi. Gözaltına alınan ve aralarında H.T’nin de bulunduğu 8 kişi adliyeye sevk edildi.

Cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme