DHKP-C’lileri Almanya mı koruyor?

Olaylar
Zafer Kütük’ün haberi Dosyada, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan 250 kişinin fotoğraflarıyla birlikte kaldıkları adresler de yer aldı. HEM İADE ETMİYOR HEM DE İADE EDECEKLERE ENGEL OLU...
EMOJİLE

Zafer Kütük’ün haberi

Dosyada, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan 250 kişinin fotoğraflarıyla birlikte kaldıkları adresler de yer aldı.

HEM İADE ETMİYOR HEM DE İADE EDECEKLERE ENGEL OLUYOR

ABD’NİN Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bombalı saldırıyı gerçekleştiren Ecevit Şanlı’yı hakkındaki kırmızı bülten kararına rağmen Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’nın Türk interpolünün gönderdiği dosyalardan yaklaşık 250’sine red kararı verdiği belirlendi. Hizbullah, El Kaide gibi örgütlerle bağlantılı isimleri iade eden Almanya’nın red kararı verdiği dosyaların tamamının PKK, Ergenekon ile DHKP-C ve MLKP gibi Marksist Leninist örgüt davaları öğrenildi.

DHKP-C’nin kilit ismini kurtardı

Barındırdığı terör örgütü militanlarını Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’nın, başka ülkelerde yakalanan örgüt üyelerini de iade edilmekten kurtardığı ortaya çıktı. Almanya’nın, geçtiğimiz Mayıs Moldova Havalimanı’nda yakalanan DHKP-C merkez komite üyelerinden Necmi Suna’nın da iadesini engellediği ortaya çıktı. Suna’nın mülteci sıfatıyla Almanya’da başvuru dosyasının bulunduğunu ileri süren yetkililerin Türkiye’ye iadesi yerine serbest bırakılmasını sağladıkları öğrenildi. Eski Astsubay Necmi Suna’nın, DHKP-C ile Ergenekon arasındaki bağlantı olduğu ileri sürülüyordu. 1989 yılında Dursun Karataş’ın cezaevinden kaçmasını organize eden Suna hakkında Ergenekon gizli tanığı İsmet “O dönemde Jandarma A Tipi Özel Kuvvetler’de görev yapan Necmi Suna aracılığıyla örgütün eylem için ihtiyaç duyduğu patlayıcı ve silahları tedarik ediyordum” demişti.

Alman Bakan’a liste verildi

Hafta başında Ankara’yı ziyaret eden Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich’e, ülkesinin iade etmediği PKK ve DHKP-C üyeleriyle ilgili bir dosya verildi. Dosyada, hakkında interpol kararı bulunan yaklaşık 250 kişinin fotoğraflarıyla birlikte adres bilgilerine kadar yer verildiği öğrenildi. Dosyada PKK ve DHKP-C’nin kültür merkezi, dayanışma derneği adı altında gösterdikleri faaliyetler anlatılırken, örgütlere destek sağlayan derneklerin kapatılması istendi.

25 BİN LİRALIK ÇİÇEK GELDİ

İÇİŞLERİ Bakanlığı’na atanan Muammer Güler’e gönderilen çiçeklerinin değerlendirilmesiyle 25 bin lira gelir elde edildi. Elde edilen gelir, Mardin Belediyesi bünyesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, giyim malzemesi, mobilya ve beyaz eşya gibi yardımlarda bulunan TOGEM’e bağışlandı. İçişleri Bakanı Güler, önceki gün Alman mevkidaşı Hans-Peter Friedrich’le bir araya gelmişti.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme