DHKP-C eylemlerinde Suriye izi

Olaylar
Cihat Arpacık’ın haberi Mezhepsel gerginliği tırmandırmak için faaliyetlerde bulunan THKP-C militanlarıyla ortak eylem kararı alan DHKP/C’nin Suriye Muhaberatı’yla da ilişkili olduğu...
EMOJİLE

Cihat Arpacık’ın haberi

Mezhepsel gerginliği tırmandırmak için faaliyetlerde bulunan THKP-C militanlarıyla ortak eylem kararı alan DHKP/C’nin Suriye Muhaberatı’yla da ilişkili olduğu istihbarat raporlarına yansıdı.

Amerikan elçiliği ve polis karakollarına yapılan canlı bomba saldırılarının emrini veren yasadışı sol Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) yöneticisi Hüseyin Fevzi Tekin’in geçtiğimiz ay Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da memleketi olan Lazkiye’de görüldüğü anlaşıldı.

Uzun süredir örgütü izlemeye alan ve başarılı operasyonlara imza atan terörizmle mücadele ve istihbarat birimleri, örgütün başkent Şam’da hücre evleri Lazkiye’de ise kampının bulunduğunu ortaya koymuştu. Suriye’de yaşanan iç çatışmaların yoğunlaşması üzerine Şam’daki hücre evlerinin örgüt talimatıyla kapatıldığı öğrenildi. Lazkiye’de bulunan örgüt kampı ise faaliyetlerini sürdürüyor.

İKİ TAŞERON ÖRGÜT, ORTAK EYLEM

Canlı bomba saldırılarının emrini veren ‘Abi’ kod adlı örgüt yöneticisi Hüseyin Fevzi Tekin ise geçtiğimiz ay Lazkiye’deki kampa gelerek buradaki eğitimlere katıldı. Son dönemlerde mezhepsel gerginlik tırmandırmak için faaliyetlerde bulunan ve ‘Acilciler’ olarak bilinen THKP-C militanlarıyla bu kampta ortak eylemler planlandığı da ortaya çıktı. Ecevit Şanlı’ya, ABD Büyükelçiliği’ne bombalı saldırıda bulunma emri veren Hüseyin Fevzi Tekin’in 2004’te gözaltına alınıp ‘sehven’ serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Lazkiye’de görülen Tekin, Yunanistan ve Hollanda’da da canlı bomba eğitimi vermişti.

Muhaberattan destek

‘Abi’ kod adlı Hüseyin Fevzi Tekin’in eğitim aldığı Lazkiye’de bulunan kamplarda örgütlerin ortak eylem kararı almasının yanı sıra Muhaberat da destek veriyor. Örgütte Suriye gizli servisi el-Muhaberat etkisinin de yaşanan son süreçte zirve yaptığı öğrenildi. Örgüte ait yayın organlarında Esed yanlısı Suriye Halk Kurtuluş Cephesi’nin faaliyetlerine yer verildiği belirtilirken, iki örgütün Lazkiye yakınlarında ÖSO’ya karşı da eylemler düzenlediği ifade ediliyor.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme