DHKP-C canlı bombayı ‘Alçak’ ilan etti

Olaylar
Güvenlik güçleri, terör örgütünün eylem için kamplarda 14 canlı bomba yetiştirdiğini tespit etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basına dağıttığı 14 DKP-C’li bombacıdan biri olan 61 yaşındaki...
EMOJİLE

Güvenlik güçleri, terör örgütünün eylem için kamplarda 14 canlı bomba yetiştirdiğini tespit etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basına dağıttığı 14 DKP-C’li bombacıdan biri olan 61 yaşındaki Şemsettin K., eylem için gönderildiği Türkiye’de 17 Aralık 2012’de yapılan baskınla yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilen Şemsettin K.’nın Yunanistan’daki hücre evlerinde canlı bomba eğitimi aldığı, illegal yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı ve bombalı eylem öncesi Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde bulunan eşi ve çocuklarını son bir kez görmek için yanlarına geldiği öğrenildi.

Terör örgütü DHKP-C, bombalı eylem yapmadan ailesinin yanına gidince yakalanan ve başarısız olan Şemsettin K.’yı "alçak ve zavallı bir yalancı" ilan etti. Terör örgütüne yakın internet siteleri, Şemsettin K. için "Adana polisinin yakaladığını söylediği Şemsettin K. zavallı bir yalancıdır. Anılarını bile düzene terk etmiş bir alçaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynakçı ustası olan Şemsettin K.’nın çelik kapı ustası olduğu, örgütün hücre evlerine yaptığı çift sürgülü kapıları kırmak için polisin uzun süre uğraştığı öğrenildi. Son olarak Okmeydanı’nda DHKP-C hücre evlerine yapılan baskınlarda polis, çelik kapıları kırmak için 30 dakika uğraştı. Emniyet güçleri pistonla kapıları kırmaya çalışırken, örgüt mensupları aradaki zamandan faydalanıp tüm data ve bilgisayar hard disklerini yakmışlardı. Şemsettin K’nın kendi evine de aynı kapıyı yaptığı, bu nedenle polisin eve duvarı delerek girdiği ortaya çıktı.

DHKP-C’nin son yıllarda ölümcül hastaları canlı bomba olarak seçme taktiğini Şemsettin K.’ya da uyguladığı belirlendi. Şemsettin K.’nın ileri düzeyde astım hastası olduğu, tedavi edilemez duruma geldiği, sayılı günleri kaldığı, bu nedenle canlı bomba olarak seçildiği ortaya çıktı. Hatta 61 yaşındaki terör örgütü mensubunun kanser olduğu da iddia ediliyor. Örgüt daha önceki bombalı eylemlerinde de ölümcül hastaları kullanmıştı.

Şemsettin K., resmi kayıtlara göre ilk olarak 4 Ekim 1990 tarihinde Adana’da polisin DHKP-C terör örgütüne yaptığı operasyonda çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra çıkan Şemsettin K., 27 Eylül 1993 tarihinde Tuzla trafik noktası önünde İbrahim Halil Ş. isimli arkadaşı ile birlikte 10 adet Kalaşnikof tüfek ve 14 adet şarjörle birlikte yakalandı ancak savcılıktan serbest kaldı. Yine 31 Mart 1995 tarihinde Adana’da yakalanan Metehan Y. ve Fatih E. isimli kişilerin üzerlerinde parça tesirli el bombası ele geçirildi ve şüphelilerin ifadelerinde karakola eylem talimatını Şemsettin K’dan aldıklarını belirtmeleri üzerine şahıs gözaltına alınarak tutuklandı.

Ayrıca Şemsettin K.’nın 1992 yılında Konya’da ‘Grup Yorum’ üyelerinin yargılandığı davaya destek amacıyla gittiği ve aynı yıl içerisinde Adana Tekel Müdürlüğü’nün TKİB adlı terör örgütü üyelerince soyulması eylemine katılan ve girdikleri çatışmada ölü ele geçirilen Remzi Basalak, Şaban Budak’ın cenazesine 81 DHKP-C üyesi ile birlikte katıldığı tespit edildi. Son olarak Şemsettin K.’nın Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile terör amaçlı propaganda yapmak suçundan 10 ay hapis cezası ile arandığı belirlendi. Şemsettin K., bu arada DHKP-C’nin Yunanistan’daki Lavrion, Kinese ve Oropo-Dileysi kamplarında eğitim aldı.

Haber 7

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme