Devlete Borcu Olan Kredi Çekemeyecek

Olaylar
Erdoğan Süzer’in haberi   Bankalardan kredi kartı veya kredi almak isteyen vatandaşların vergi ve sigorta prim borçlarının olup olmadığına bakılacak.   Halen Merkez Bankası bünyesinde ...
EMOJİLE

Erdoğan Süzer’in haberi

 

Bankalardan kredi kartı veya kredi almak isteyen vatandaşların vergi ve sigorta prim borçlarının olup olmadığına bakılacak.

 

Halen Merkez Bankası bünyesinde faaliyet gösteren Risk Merkezi’nin Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) devredilmesi, devlete vergi ve prim borcu olan kişilerin kredi kullanmasına ciddi sınırlamalar getirecek.

 

Merkez bünyesinde faaliyet gösteren Risk Merkezi, bankalardan kredi isteyen ya da kredi kartı alacak kişilerin sadece bankalara olan borç kayıtları üzerinden veri üretiyor. Batık kredisi olan kişilerin yeni kredi kullanması bu yolla önlenmeye çalışılıyor.

 

KAPSAM GENİŞLEDİ

 

Torba yasanın yürürlüğe girmesi halinde merkez TBB bünyesine geçecek. İşte bu geçişle birlikte merkezin risk sorgulama alanı genişleyecek.

 

Bunun için başlangıçta, kredi talep eden kişilerin elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçları belirlenmişti. Şimdi bu alana kişilerin vergi borçlarıyla sigorta prim borçları da eklendi.

 

Buna göre kredi verirken, kişilerin vergi ve sigorta prim borçlarının olup olmadığına da bakılacak. Borcu olan kişilere ilişkin bilgiler, krediyi verecek bankaya iletilecek.

 

ÖN GÖRÜŞME YAPILDI

 

TBB yetkililerinin, bu sorgulamaları yapabilmek için şimdiden Gelir İdaresi ve SGK ile ön görüşmeler yaptığı öğrenildi. Kurumlar arasında yapılan görüşmelerde, kurulacak altyapının teknik ayrıntıları görüşüldü.

 

Buna göre Risk Merkezi, kredi başvurusu yapan kişilerin Gelir İdaresi ve SGK’da bulunan vergi ve prim borç kayıt bilgilerine ulaşarak veri oluşturabilecek.

 

Vergi mahremiyetinin ihlal edilmemesi için kredi başvurusu sırasında imzalanacak sözleşmede, kredi talep edenler vergi bilgilerini öğrenme konusunda banka ve Risk Merkezi’ne yetki verecek.

 

Böylece bankaların vergi ve prim borç sorgulamasını sorunsuz geçenler kredi kartı ve banka kredisi almaya hak kazanacak.

 

DERECELENDİRME SİSTEMİ KURULUYOR

 

Risk Merkezi’nin ilerleyen dönemde kredi derecelendirme sistemine benzer bir sistem kuracağı, riski düşük vatandaşların düşük faiz, yüksek olanların da yüksek faizle kredi kullanmasını sağlayan bir yönteme geçileceği öğrenildi.

 

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme