Depremin Bilançosu Ağırlaşıyor

Olaylar
Depremde bilanço saatler geçtikçe artıyor. Şu ana kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 279’a ulaştı. Son açıklamayı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1300 de yaralı olduğunu söyledi. DEPREMD...
EMOJİLE

Depremde bilanço saatler geçtikçe artıyor. Şu ana kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 279’a ulaştı. Son açıklamayı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1300 de yaralı olduğunu söyledi.

DEPREMDE 8 ÖĞRENCİ 22 ÖĞRETMEN ÖLDÜ

Milli Eğitim Bakanlığı, 7,2 büyüklüğündeki depremle ilgili yazılılı açıklama yaptı.
Bakanlık, deprem nedeniyle sadece bir okulun yıkıldığını bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

”Köy muhtarları ve öğretmenlerinden alınan ve kesin olmayan bilgilere göre, merkez köylerinde 8 öğrencimizin hayatını kaybettiği, 6 öğrencimizin yaralandığı bilgisine ulaşılmıştır.
Yine kesin olmayan bilgilere göre, merkezde 3 öğretmen ve Erciş’te 19 öğretmen olmak üzere 22 öğretmenimizin hayatını kaybettiği bilgisi alınmıştır.

8 derslikli Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu tamamen yıkılmıştır. Bunun haricinde tamamen yıkılan okulumuz bulunmamaktadır.”

OKULLARIN DURUMU

Açıklamada, Van Merkez, Erciş ve Muradiye ilçelerinde ağır ve hafif olmak üzere hasarlı okullar bulunduğu belirtilerek, sözkonusu ilçelerde 8 komisyonun yürüttüğü incelemeden çıkan ilk tespitler şöyle sıralandı:

Van İl Milli Eğitim ve Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binaları hafif hasarlı.

Van Merkezde 229 okuldan 15’i ağır, 62’si hafif hasarlı.

Erciş İlçesinde 150 okulun önemli bölümünde hafif hasar bulunuyor.

Muradiye İlçesinde 67 okuldan 1’i ağır, 6’sı hafif hasarlı.

 

ATALAY: ULAŞILMADIK ENKAZ KALMADI

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ortak basın toplantısı düzenledi.

Beşir Atalay, “Ulaşılmadık bir yer kalmadı, bütün enkazlara ulaşıldı. Her enkazın başında çalışma vardır” diye konuştu.

Atalay, şunları söyledi: "Çadır, ısıtıcı, bataniye bakımından bugün itibarıyla hiçbir eksik kalmayacak, fazlası olacak. Vatandaşlarımız artçı depremler olduğu için evlerine girmeden evlerinin yakınında çadır kurmak istiyorlar. Bölgeye çadır takviyesi yapacağız. Mutfaklar kuruldu, belediyelerimiz de yardımcı oldu. Devletin tüm imkanlarını en üst seviyede buraya getirilmiş oldu. 29 köyümüzde elektrik yok. Erciş’in tamamına akşama kadar elektrik verilebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Su sıkıntısı yok."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaralı sayısını kesin olarak söylemenin zor olduğunu söyledi. Akdağ, “Hiçbir hastanemizde önemli bir hasar yok” dedi.

KANDİLLİ’NİN TAHMİNİ: BİNDEN FAZLA ÖLÜ

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin şiddetinin 7,2’den daha büyük olduğun açıkladı.

Kandilli’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Depremin şiddeti 8 ile 9 arasında. Depremin 9 şiddetinde hissedildiği bölgelerde hasar büyük. Bin dolayında evin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Yaklaşık bin can kaybı tahmin ediyoruz. Ama bu rakam daha fazla da çıkabilir.”

‘İNSANLAR CAN ÇEKİŞİYOR’

Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu ve Çelebibağ Belde Belediye Başkanı Veysel Keser, depremden sonra yardım çağrısında bulundu.

Kurtarma ve sağlık ekibi ile çadır gönderilmesini isteyen Zülfikar Arapoğlu, ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığını, ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

Çelebibağ Belde Belediye Başkanı Veysel Keser ise şunları söyledi: "İnsanlar molozlar içinde can çekişiyor. Bir an önce buraya yardım gerekiyor. İnsanlar kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalışıyor.”

YARDIM İÇİN BU NUMARALARI ARAYIN

Depremden dolayı yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar, 112 ve 155 çağrı merkezlerini arayabilir. Vatandaşlar bu numaralara mesaj da atabilir.

Oluşturulan kriz masasının irtibat numaraları ise şöyle:

Telefon: 0312-248 7000 (10 hat)
Faks: 0312-292 2751
e-posta: kriz1@mfa.gov.tr, kriz2@mfa.gov.tr, kriz3@mfa.gov.tr, kriz4@mfa.gov.tr, kriz5@mfa.gov.tr, kriz6@mfa.gov.tr, kriz7@mfa.gov.tr, kriz8@mfa.gov.tr TETİKLER Mİ?

İSTANBUL’U

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, 7,2 büyüklüğündeki sarsıntıyı değerlendirdi. Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi:

"Van’ın deprem çekincesi 7,3, yıkım gücü ise 11. Bugün yaşanan 7,2’lik deprem bu rakama yakın. Deprem, bölgenin olağan depremi. Görüntüleri ilk izlediğimde betonarme bir yapının yıkıldığını gördüm. Bir yıkımın gerçekleşmesi için yıkım gücünün 10 şiddetinde olması gerekir.

Bölgede 15 gün boyunca artçı depremle yaşanabilir. Bu deprem, İstanbul’daki bir depremi tetikler mi? Bu mümkün değildir. Olası deprem beklenen yerler; Tunceli, Muş, Varto, Ağrı, Iğdır, Çaldıran, Hakkari, Elazığ ve Adıyaman.

Van Gölü’nün kenarları yapılaşmaya uygun değildir. Başkale ve Bahçesaray dayanıklıdır; ancak Ahlat ve Çaldıran da kısmen yıkım görülebilir."

7,2 büyüklüğündeki deprem, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçti.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme