Demirtaş: Tahir’i öldüren devlet değil…

Olaylar
Cenaze töreninde Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Tımetürk’ün haberine göre Demirtaş şu ifadeleri kullandı: “Biz topraklarımızda özgürce yaşamak istedi. Ahmet Arif’in dediği gibi t...
EMOJİLE

Cenaze töreninde Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Tımetürk’ün haberine göre Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Biz topraklarımızda özgürce yaşamak istedi. Ahmet Arif’in dediği gibi tek suçumuz budur. Gerçekleri konuşanlara yaşam hakkı tanımıyorlar kendi öz yurdumuzda. Hakikati gizleyerek hiç bir yere ulaşamayacağımızı bilenlerdendir Tahir Elçi. Rüzgarın esti yöne doğru değil ilkeleri doğrultusunda her koşulda dimdik durmak bedel ödemeyi gerektirir. Tahir Elçi yatağında yastığında ölmeyeceğini bilenlerdendir. Biz canımızı ortaya koyduk bizi bu şekilde korkutacaklarını korkutacaklarını yıldıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Gözün arkada kalmasın.

Bu siyasi cianyetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var. Geçmişte o kadar çok yaşandı ki hiç birinin arkasından failleri yakalanacak diye emin olamadık. Bu devlet hepmizin devleti olamadık. Hepimizin olsun diye çok uğraştık uğraşıyoruz. Ama Kürt halkı şunu yüreğinde çok iyi biliyor. Tahir’i öldüren devlet değil devletsizliktir. Çünkü biliyoruz ki bugün barış elçisi başkanımızın arkasından oh olsun diyen on milyonlar da var. Ankara’da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir anlayış var. Nasıl bizim devletimiz diyebiliriz. Acıda bile ortaklaşamayan bir toplumu nasıl bir arada tutabiliriz. Ama halkımız tarihi sorumluluğun da bilincinde. Ama biz ortak mücadeleyi sürdüreceğiz. Gözün arkada kalmasın Tahir Elçi böyle olmasını istemezdik.”

Demirtaş’tab önce Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi konuştu. Elçi, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Kaldı mı senin gibi güvercin? Şimdi Tahir Elçi’yi orada binlerce faili meçhul karşılayacak, onu bağrına basacak” dedi. “O da diyecek ki, yurt dışına çıkış yasağım bitti. Artık özgürüm, kıtaları denizleri fersah fersah gezebilirim” ifadelerini kullandı.

Binlerce kişi cenaze töreninin yaplacağı Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı.

Tahir Elçi’nin yakınları, meslektaşları, siyasetçiler, milletvekilleri, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve sevenleri anıtın önüne geldi. Yakalarına Elçi’nin resimlerini takan binlerce kişi, hep bir ağızdan sık sık “Şehid namirin” sloganları attıldı.