Demirel: İşiniz fevkalade zor

Olaylar
Komisyon üyeleri Demirel’in 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 12 Eylül darbesi ve 28 Şubat sürecine ilişkin bilgisine başvuracak. Demirel, görüşme öncesinde "Türkiye’nin 50 yılına damgası...
EMOJİLE

Komisyon üyeleri Demirel’in 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 12 Eylül darbesi ve 28 Şubat sürecine ilişkin bilgisine başvuracak.

Demirel, görüşme öncesinde "Türkiye’nin 50 yılına damgasını vurmuş çok önemli bir konu. Benim de bilgimi almak istediler, kabul ettim. Konu çok zor… Allah kolaylık versin " değerlendirmesinde bulundu.
Süleyman Demirel, "Türkiye’nin 50 yılına damgasını vurmuş çok önemli bir konu benim de bilgimi almak istedi kabul ettim konu çok zor Allah kolaylık versin. 3 saat içinde toparlamaya çalışacağım ama ucu açık" dedi.

İşte o sorulardan birkaçı:

Darbelerin mağduru, 28 Şubat sürecinde darbecilerle nasıl paralel hareket etti?

12 Eylül darbesi öncesinde yeterli istihbari bilgi geldi mi?

Bugün geriye dönük baktığınızda darbeleri önleme imkânı var mıydı?

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, "Herkesin soracak sorusu var. Ancak Cumhurbaşkanımızın konumu, bizleri misafir edeceği mekan, uzun süreli sohbet etme imkanı vermeyebilir. O nedenle sınırlı soru sormak şeklinde değerlendirilecektir; ancak doğaçlama bir görüşme olacağı için farklı gelişmeler de olabilir." dedi.

Öte yandan 28 Şubat süreci ve 27 Nisan E- muhtırasını araştıran komisyon önümüzdeki hafta 10 günlük süreçte İstanbul’da çalışmaları sürdürecek ve önemli isimleri dinleyecek.

"Eski Başkan Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Recai Kutan, Cavit Çağlar, Mustafa Kalemli, Hüsamettin Cindoruk, Hasan Celal Güzel, Hüsamettin Özkan, Hasan Ekinci. Mehmet Ağar, Nahit Menteşe, Meral Akşener’i alt komisyon olarak dinleme kararı alındı.

Komisyon yasal izinleri aldıktan sonra cezaevinde Mehmet Ağar’ı dinleyip bilgisine başvuracak.

Komisyon, bu siyasileri dinledikten sonra süreçlerle ilgili olarak dönemin askeri görevlilerini de dinleyecek.

Haber 7
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme