Olaylar

Davutoğlu’ndan Yeni Libya’ya Uyarı: Bölünmeyin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhaliflerin başkent Trablus’a girmesinden bir gün sonra Libyalı muhaliflerin kalesi Bingazi’ye ziyarette bulundu. Yüzlerce Türk bayrağı ile Bingazi’ye çıkarma yapan Davutoğlu, görüştüğü muhataplarına ‘yeni Libya’ için..

Davutoğlu’ndan Yeni Libya’ya Uyarı: Bölünmeyin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhaliflerin başkent Trablus’a girmesinden bir gün sonra Libyalı muhaliflerin kalesi Bingazi’ye ziyarette bulundu.

Yüzlerce Türk bayrağı ile Bingazi’ye çıkarma yapan Davutoğlu, görüştüğü muhataplarına ‘yeni Libya’ için 3 mesaj verdi: "Zafer sarhoşu olup iç çatışmalara düşmeyin. Birlik ve beraberliğinizi mutlaka korumalısınız. Türkiye’nin desteği birleşik Libya’yadır." Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ise görüşmede Türkiye’nin gönderdiği nakit paralarla Ramazan’da maaşları ödeyebildiklerini belirterek, Ankara’ya teşekkür etti.
 Abdülcelil, yardımın bürokratik engellere takılmadan hızlıca Libya’ya ulaştırılmasını överken "Türkiye, paraların transferi için yeni bir metot oluşturdu. Biz buna ‘Türk metodu’ adını verdik. Bu, Türk halkının Libya halkına destek vermeye ne kadar hevesli olduğunu göstermektedir." dedi. 100 milyon dolarlık paranın çantalarla Libya’ya gönderildiği öğrenildi. Türkiye’nin yardım için taahhüt ettiği 200 milyon dolar ise kredi ve projelerle Libya’nın hizmetine sunuluyor.
 
Davutoğlu-Abdülcelil görüşmesinde Libya’nın gelecek yol haritası masaya yatırıldı. Davutoğlu’nun ilk mesajı "Birliğinizi koruyun." oldu. Bakan zafer sonrası ülkenin geleceğinde rol almak için bölünme ve iç çatışmaların gündeme gelebileceğine dikkat çekerek, "Libya’nın geleceğini bütün olarak inşa etmelisiniz." dedi. Davutoğlu birkaç defa Mustafa Abdülcelil’in liderliğine de vurgu yaparak, "Demokratik seçimlerle yeni hükümet işbaşına gelinceye kadar Abdülcelil Libya’ya önderlik edecek." diye konuştu. Bakan bu sözlerle Abdülcelil’e "Geçiş döneminin lideri sensin. Seçimler de gecikmemeli." mesajı verdi. Bakan ülkede güvenlik sağlanana kadar NATO’nun hizmet vermeye devam edeceğini söyledi. Uluslararası bankalarda dondurulan hesap ve kaynakların bir an evvel Libya halkının kullanımına sunulması gerektiğini bildirdi.
 
Mustafa Abdülcelil ise Türk bakanın son bir ay içinde ikinci kez Bingazi’ye geldiğini hatırlatarak, "Bu, Türk hükümetinin ve halkının Libya’daki devrime verdiği desteği perçinlemektedir." şeklinde konuştu.
 
YÜZLERCE TÜRK BAYRAĞI GETİRİLDİ

Davutoğlu’nun son anda karar verdiği Bingazi ziyareti için Dışişleri Bakanlığı çok hızlı bir organizasyon düzenledi. Geziyi Türk basın mensuplarının izleyebilmesi için özel uçak kiralandı. Ülkedeki kutlamalarda ABD ve Fransız bayraklarının öne çıkması üzerine dünkü uçakla Bingazi’ye yüzlerce Türk bayrağı getirildi.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL