Davutoğlu’ndan parti liderlerine çağrı

Olaylar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, her türlü soruşturmanın başlatıldığını...
EMOJİLE

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, her türlü soruşturmanın başlatıldığını belirterek, “Olayın oluş seyri açık bir terör olayı ve büyük ihtimalle canlı bomla ile gerçekleşen vahşice, lanet ettiğimiz, sadece lanet etmekle kalmayıp sorumluların bulunup cezalandırılması iradesine sahip olduğumuz bir terör olayıyla karşı karşıyayız. Gerek Suruç’ta söz konusu olan saldırı, gerek Adıyaman Kömür’de askerlerimize dönük saldırı ve Türkiye’ye dönük birçok sabotaj eyleminde bulunan terör örgütleri mahiyeti, hedefleri ne olursa hepsinin hedefi Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

“Halkımızı sokağa çıkmaya davet edenler bu terör örgütüyle işbirliği yapanlardır”

Davutoğlu, “Halkımızı sokağa çıkmaya davet edenler, halkımızı provokatif haberlerle yeni çatışmalara sürüklemek isteyenler, bu terör örgütüyle işbirliği yapan çevrelerdir” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başka ülkelerde, DEAŞ’ın Paris’te saldırısı söz konusu olduğunda nasıl bir birliktelik söz konusu olmuşsa ve kimse kimseyi suçlamadan, omuz omuza gelmişlerse burada da soruşturmalarımızın büyük oranda istikameti DEAŞ saldırısı yönünde olduğu için söylüyorum, bu saldırı karşısında da bütün bir toplumun, herkesin omuz omuza vermesi gereken bir andayız.”

Ortak bir deklarasyona imza atmamız lazım”

Davutoğlu, “Şimdi dört genel başkanın da bir araya gelerek ortak bir deklarasyona imza atmamız lazım. Ben bunu yapmaya hazırım” dedi.

HDP’den yapılan açıklamalar

Suruç’taki saldırıyla ilgili HDP’den yapılan açıklamalara ilişkin olarak da Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Başta DAEŞ olmak üzere bu saldırıların müsebbibi, ihtimalleri içinde kim varsa hepsine dönük de gerekli tedbirleri almaya hazırız. Açıklamanın ikinci boyutu daha da vahimdir. Türkiye’de özel güvenlik diye bir husus yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün sınırları içinde her bir santimetrekaresinde güvenliği, meşru güvenlik birimleri sağlar ve meşru güvenlik birimlerinden kim kendisinden menkul bir tedbir almaya kalkarsa veya kendisinden menkul bir tutum sergilemeye kalkarsa güvenlik birimlerimiz gerekli tedbirleri almaya kalkar.”

Davutoğlu, “Gün, uluslararası bazı çevrelerin istekleri doğrultusunda AK Parti ve Türkiye Cumhuriyeti hükumetlerini DAEŞ ile yan yana gösterme çabası içine girme günü değil, AK Parti ile diğer bütün partilerle omuz omuza vererek teröre karşı güçlü bir ses ve irade çıkarma günüdür” şeklinde konuştu.

“Daha kimlik tespiti yapılmadı”

Başbakan Davutoğlu, daha kimlik tespiti yapılmadığını, kimlik tespiti yapılır yapılmaz bağlantıları ve kökeni nereye giderse gitsin bütün irtibatlarının tespit edilip gereken çalışmaların o çerçevede yürütüleceğini söyledi.

“Gösterilmesi gereken tavır, birlik, beraberlik tavrıdır”

Davutoğlu, “Çünkü nihayetinde, bu terör örgütü de Türkiye’de kriz ve kaos çıkarmak istiyor. Nihayetinde bu terör örgütü de bu saldırıyla Türkiye’de etnik ve mezhebi çatışmayı körüklemek istiyor. Şimdi bu tür istismarlara yönelmek yerine hepimizin sorumlu olan herkesin göstermesi gereken tavır, birlik, beraberlik tavrıdır” şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasınıa şöyle sürdürdü:

“Çok açık ve net şekilde bir daha söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AK Parti hükümetleri ve AK Parti, hiç bir zaman hiçbir terör örgütüne destek olmadığı gibi müsamahakar da davranmamıştır, hiçbir terör örgütünü hangi gerekçeyle olursa olsun, mazur gösterecek bir tavır içine girmemiştir. Hele hele yüce dinimizin bu kritik dönemde ismini lekeleyen terör örgütleriyle mücadelemiz her zaman olmuştur, bundan sonra da olacaktır.”

“İşte sınav günü bugün”

“Birbirimizi suçlamak yerine, halkı provoke etmek yerine, yersiz ve mesnetsiz ithamlarda bulunmak yerine hepimizin ortak bir pozisyonda buluşmamız lazım. İşte sınav günü bugün” ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, “Terörün şu niteliği, bizim için uygundur, şu terör şu hedefe yönelirse tehdittir, şu terör mazur görülmeli dendiği anda ülkede meşru siyaset yapma alanı kalmaz” dedi.