Danıştay’dan Tuhaf Karar

Olaylar
Danıştay 5. Dairesi dün şok bir karara imza atarak, Sağlık Bakanlığı’ndaki basın açıklamasının yürütmesini durdu. Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından Danıştay 5. Dairesi’ne "Kamu k...
EMOJİLE

Danıştay 5. Dairesi dün şok bir karara imza atarak, Sağlık Bakanlığı’ndaki basın açıklamasının yürütmesini durdu. Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından Danıştay 5. Dairesi’ne "Kamu kurumlarındaki hekimlerin muayenehanelerini 30 Temmuz’dan itibaren kapatmalarına ilişkin" Sağlık Bakanlığı sitesindeki duyurunun yürütmesinin durdurulması" istemiyle dava açıldı. Davaya bakan Danıştay 5. Dairesi, TBB’nin başvurusuna ilişkin aldığı kararla şok etti.
TBB’nin başvurusu üzerine Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığı’ndan savunma gelinceye kadar kamu kurumlarındaki hekimlerin muayenehanelerini 30 Temmuz’dan itibaren kapatmalarına ilişkin basın açıklamasının hükmün yürütmesini durdurdu. 5. Daire, Sağlık Bakanlığı’na savunma için 15 gün süre tanıdı.

HUKUKÇULAR ŞOK OLDU

Basın açıklamasının idari bir işlem olmadığını vurgulayan hukuk çevreleri, Danıştay’ın kararı karşısında şok olduklarını dile getirdi. Emekli Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, "Danıştay’ın idari bir işlem olarak algılayıp karar verdiği bir basın açıklaması tek başına asla bir hukuki sonuç doğuracak işlem olmaz" dedi. Danıştay’ın bu yönde bir karar vermesini İdari Yargılama Hukukuna aykırı bir işlem olduğunu vurgulayan Avcı Hukukun üzerinde bir bakış açısıyla çok tuhaf bir karar verilmiş. Ortada olan tesis edilmiş bir işlem yok" şeklinde konuştu.

Akdağ: Bu bir hukuk garabeti

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Danıştay 5. Dairesi’nin Tam Gün Yasası ile ilgili aldığı karar için ‘hukuk garabeti’ ifadesini kullandı. Danıştay’ın web sitesinde yer alan bir açıklamaya ilişkin karar verdiğini belirten Akdağ, "Bu karar hukuk garabetidir. Bunun hekimlerin muayenehane açıp açmaması ile uzaktan yakından alakası olamaz. Danıştay 5. Dairesi benim konuşmama ne zaman yürütmeyi durdurma kararı verecek onu bekliyorum" dedi. Erzurum’da sel afetinin yaşandığı ilçede incelemede bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muhabirlerin konuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Hukukçularıyla görüştüğünü kaydeden Bakan Akdağ, Danıştay’ın verdiği kararın Sağlık Bakanlığı’nın sitesindeki açıklamayla alakalı olduğunu söyledi. Akdağ, "Bize ulaşmış bir karar yok, ama basına yansıdığı kadar söylüyorum. Eğer böyle bir karar verilmişse bu hukuk garabeti olur. Hukuk fakültelerinde hukuk yanlışlığı olarak okutulacak ders olur" diye konuştu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Sağlık Bakanlığı bu karar üzerine nasıl bir işlem yapacağı merak ediliyor. Gültekin Avcı, "hukuki açıdan bir sonuç doğurmayacak işlem tesis etmeyen basın açıklamasını sitesinden kaldırması gerekir" dedi. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden yürütmesi durdurulan basın açıklamasını kaldırmaya hazırlandığı belirlendi.

Yeni Şafak