Cumhurbaşkanlığı’nın bahçe masrafı dudak uçuklattı

Olaylar
Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bütçe açığının 2019’un ilk 4 ayında 54.5 milyar liraya ulaştığını hatırlattı. “Kamu harcamalarında frene basılması, zorunlu kalemler dışında harcama yapanların &...
EMOJİLE

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bütçe açığının 2019’un ilk 4 ayında 54.5 milyar liraya ulaştığını hatırlattı. “Kamu harcamalarında frene basılması, zorunlu kalemler dışında harcama yapanların ‘Ya ben ne yapıyorum, biraz şuralardan kısmak lazım’ demesi beklenmez mi?” diye soran Toker, “Söz konusu olan ‘partili cumhurbaşkanlığı’ rejimiyse beklenmez” yanıtını verdi.

Toker bu yanıtın nedenini dikkatlerden kaçmış bir harcama kaleminden örnekle açıkladı. Toker’in örneğine göre, ocak-nisan döneminde bahçe malzemesi alımı ile bakım ve yapımına 10 milyon 114 bin TL harcanmış.

Toker’in “Bütçede bahçe masrafları katlandı” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Nisan ayı bütçe rakamları açıklandı, gördük: Bütçe açığı bu yılın ilk 4 ayında 54.5 milyar TL’ye ulaşmış. Bu büyük açık, geçen sene aynı dönemdeki bütçe açığının iki katından fazladır. 64 yıl aradan sonra, bizi yönetenleri Merkez Bankası’nın 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesine göz dikme aşamasına getiren tablonun vahameti de böylece ortaya çıktı.Peki tablo buyken, geniş tanımlı işsizlik yüzde 24.5’e ulaşmışken, kamu harcamalarında frene basılması, zorunlu kalemler dışında harcama yapanların “Ya ben ne yapıyorum, biraz şuralardan kısmak lazım” demesi beklenmez mi? Söz konusu olan “partili cumhurbaşkanlığı” rejimiyse beklenmez. Nedenini dikkatlerden kaçmış bir harcama kaleminden örnekle açıklayalım:

 

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme