Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Chomsky’e cevap

Olaylar
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerikalı filozof Noam Chomsky arasında yaşanan ‘PKK’ polemiği üzerine bir yazı kaleme aldı. Yazısına Batı ül...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerikalı filozof Noam Chomsky arasında yaşanan ‘PKK’ polemiği üzerine bir yazı kaleme aldı.

Yazısına Batı ülkelerindeki anaakım medya kuruluşlarının Güneydoğu’daki çatışmaları çarpık biçimde aktardığını belirten Kalın, PKK propagandasının bu kuruluşların haberciliğinin bir parçası haline geldiğine vurgu yaptı. Kalın, herhangi bir çatışma durumunda olduğu gibi Güneydoğu’daki olaylarda da yalnızca bir tarafın söylemlerini esas almanın ciddi gazetecilikle bağdaşmayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı

İbrahim Kalın

Hangi katliam?

Filozof Noam Chomsky’nin de Türkiye’nin Güneydoğu’da “Kürtlere ve bölgedeki diğer halkara karşı kasıtlı olarak katliam ve tehcir uyguladığı” iddiasıyla bu kampanyanın bir parçası haline geldiğini belirten Kalın, “İddia edilen katliamın nerede ve ne zaman gerçekleştiğinin sorulması gerekiyor. Bay Chomsky doğru bilgilere sahip olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Chomsky Türkiye’nin yakın tarihini biraz bilse…

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Chomsky’i yaşanan olaylar hakkında ilk elden bilgi sahibi olması için Türkiye’ye davet ettiğini hatırlattı. Buna karşın Chomsky’nin bu davete “Türkiye’ye gitmeye karar verirsem bu Erdoğan’ın değil, daha önce çoğu kez olduğu gibi aralarında yıllardır şiddetli saldırılar altında bulunan Kürtlerin de olduğu cesur muhaliflerin davetiyle giderim” şeklinde “duygusal” bir yanıt verdiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

“Bu cümle bile son derece kuşkulu varsayımlar içeriyor. ‘Yıllardır şiddetli saldırılar altında bulunan Kürtler…’ Bay Chomsky burada neden bahsediyor? Türkiye’den mi, başka bir ülkeden mi? Ne yazık ki Erdoğan’ın şahsına saldırmak şeklindeki habis alışkanlık Chomsky’e de musallat olmuş. Yakın Türkiye tarihi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtler için yaptığı şeyler hakkında biraz bir şeyler bilen herhangi biri böyle bir iddiadan rahatsız olur.”

Kürtlerle PKK’yı bir tutmak, DAİŞ ile Müslümanları bir tutmakla aynıdır

Yazısında Chomsky’nin PKK ile Kürtleri bir tutmasına da değinen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, bunun tam da PKK’nın istediği şey olduğunu ve karşısında durulması gerektiğini söyledi. Türkiye’de PKK’nın Marksist-Leninist ideolojisini ve terör taktiklerini paylaşmayan milyonlarca Kürt olduğunu vurgulayan Kalın, bu insanların diğer vatandaşlar gibi hak ve hizmetlerden yararlandığını söyledi.

Erdoğan, Kürtler için herkesten daha çok şey yaptı

İbrahim Kalın, Erdoğan’ın 2005, 2009 ve 2011 yıllarında başlattığı bir dizi barış süreciyle Türkiye’deki Kürt gerçekliğinin tanınması için geçmiş bütün hükümetlerden çok daha fazla şey yaptığının altını çizdi. Kalın, şunları dile getirdi:

“Kürt nüfusun olduğu bölgelere okllar, üniversiteler, hastaneler, havaalanları, iş imkanları ve hizmetler sağlandı. Kürt siyasetçiler, özgür ve adil seçimlerle Meclis’e girdi. Televizyon, radyo, basılı medya, mahkemeler, hapishaneler ve siyasi kampanyalarda Kürtçe yasağı kaldırıldı. Milyonlarca Kürt yoksulluktan kurtarıldı, mesleki eğitime tabi tutuldu. İnkar ve asimilasyona dayanan ve PKK’nın doğuşuna neden olan politikalar Erdoğan yönetimi altında reddedildi.”-karar.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme