CSS Legal ile İngiltere Vizesi Başvurusu İngiliz Konsolosluğu `na Nasıl Yapılır?

Olaylar
İngiltere, birçok insanın ziyaret etmek, dünyada önemli bir yeri olan üniversitelerinde eğitim almak, şirket kurmak veya çalışmak gibi amaçlarla gitmeyi hayal ettiği bir ülke. Ancak, İngiltere vizesi ...
EMOJİLE

İngiltere, birçok insanın ziyaret etmek, dünyada önemli bir yeri olan üniversitelerinde eğitim almak, şirket kurmak veya çalışmak gibi amaçlarla gitmeyi hayal ettiği bir ülke. Ancak, İngiltere vizesi başvuru prosedürleri ve İngiltere vizesi başvuru şartları noktasında zorlanacağını düşünen veya İngiltere vizesi reddi alan kişiler hayallerini erteliyor veya vazgeçiyor. Halbuki İngiltere vizesi başvurularında alanında uzman danışmanlardan destek almak, vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artırabilecektir.

Hangi niyetle İngiltere’ye gidecek olursanız olun İngiltere vizesi almadan İngiltere’ye girmeniz mümkün değildir. İngiltere’de vizesiz en fazla 90 gün kalma hakkı bulunan diplomatik pasaport sahipleri dışında herkesin vize alma zorunluluğu vardır.

İnternette blog, sözlük, forum gibi sitelerde güvenilir olmayan bilgilerin yaygınlığına ek olarak son dönemlerde birçok yetersiz ve bilgisiz acentenin çıkması başvuru yapmak isteyenlerin hevesini kırıyor. Ama köklü ve güvenilir bir İngiltere vizesi danışmanlık firmasıyla başvuru yapılması vize onayı alma ihtimalini artırmayı sağlayabilir.

İngiltere vizesi alanında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services, vize prosedürleri ve vize türleri alanında profesyonel hizmet veren bir firma. Web siteleri incelendikten sonra bu işi gerçekten iyi bilen bir firma olduğu da anlaşılıyor. CSS Legal şikâyet edilen İngiltere’nin bu vizeyi vermedeki zorlayıcı tutumuna karşı çok isabetli bir yol arkadaşı olabilir. Uzmanlarıyla telefon edip görüşünce ve sonrasında ofislerine gidince sizin de içiniz rahatlayacaktır. İngiltere vizesi başvuru işlemlerini başarılı şekilde tamamlamak ve başvuru dosyanızı uzman ve danışmanların yönlendirmeleriyle eksiksiz şekilde hazırlamak istiyorsanız CSS Legal firmasına danışabilirsiniz.

İngiltere’ye gitmek isteyen bireylerin İngiltere vizesi başvuru prosedürlerini uygulaması gerekiyor. İngiltere vizesi başvuru prosedürleri başlangıcında en önemli adım İngiltere vizesi türünü doğru belirlemek. İngiltere vizesi türü doğru belirlenmediği takdirde vize başvuru reddi ile karşılaşabilirsiniz.

İngiltere’ye gitmek için kültürel, sportif, sanatsal vb. amaçlarla 6 ay ve daha kısa süreli bir seyahat planlayan kişiler İngiltere turist/ziyaretçi vizesi başvurusu yapabilir. İngiltere’de dil okulu, lise, lisans, yüksek lisans vb. 6 aydan kısa veya daha uzun süreli eğitim alacak öğrenciler ise İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yaparak doğru adımı atmış olacaklardır. 6 aydan kısa süreli eğitimler için İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi; 6 aydan uzun süreli lisans, yüksek lisans gibi eğitimler için ise Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi bulunuyor. Ayrıca İngiltere’de eğitim alınacak kurumu belirlemek için CSS Legal danışmanlık ile aynı şirketler grubunda bulunan eğitim danışmanlığı firması Student Portal International uzmanlarından destek alınabilir. İngiltere vatandaşlığı ya da İngiltere’de sürekli oturum iznine sahip olan kişilerin bağımlı aile üyelerini (eş/partner ve çocuk) İngiltere’ye götürebilmeleri için ise İngiltere yerleşim/evlilik vizesi türleri bulunuyor.

İngiltere’de iş kurmak veya bir iş verene bağlı çalışmak için ise İngiltere çalışma/iş vizesi başvurusu yapılabilir. Tier-1 İngiltere Girişimci Vizesi, Tier-2 Genel Çalışma Vizesi, Tier-5 Geçici Çalışma Vizesi gibi puan bazlı vize türü olan İngiltere çalışma vizesi türlerinin başvuru şartlarını sağlamak oldukça zorlu. Bu sebeple, İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşları, başvuru şartlarının ve talep edilen başvuru evraklarının sağlanması diğer vize türlerine nazaran daha kolay olan İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusunda bulunabilir. İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvuru şartları arasında sektör kısıtlaması, sermaye limiti, İngilizce dil bilme seviye şartı, mesleki tecrübe süresi, eğitim derecesi gibi kısıtlamalar da bulunmuyor. Ayrıca Ankara Anlaşması Vizesi başvuru belgeleri kişiye özgü olarak hazırlanır. Bu vize türünün başvuru evrakları arasındaki en önemli bileşen ise iş planı (business plan)dır. İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi iş planı hazırlanırken İngiltere vizesi alanında uzmanlaşmış profesyonel danışmanlardan destek alınması faydalı olabilir. Bu noktada CSS Legal yorum ve analiz gerektiren iş planı hazırlanması aşamasında başvuru sahiplerine destek veren bir firma olup, başvuru sonucunun olumlu sonuçlanması hususunda katkı sağlayacaktır.

İngiltere vizesi türü belirlendikten sonra vize başvuru prosedürlerine başlanabilir. İngiltere vizesi başvuru ücretinin ödenmesinden sonra başvuru formunun dikkatle doldurularak başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir. Her vize türünün başvuru ücreti ve başvuru formunun içeriği farklıdır. Başvuru formu titizlikle ve İngilizce olarak doldurulması gereken bir form olup içerisindeki bilgilerin eksik veya yanlış olması halinde vize reddi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İngiltere vizesi başvuru formu, başvuru dosyasına koyulduktan sonra başvuru için gerekli evrakların da eksiksiz şekilde tercümesinin yaptırılarak dosyaya eklenmesi gereklidir. Başvuru şartlarının ve başvuru sahiplerinin yaşam standartlarının farklı olması sebebiyle başvuru evrakları da her dosya için farklılık gösterecektir. Başvuru dosyasında maaş bordrosu, banka hesap bilgileri gibi maddi durumu ifade eden belgeler, eğitim bilgileri, kalınacak yer, İngiltere’ye gidiş amacını gösteren belgeler vb. evrakların olması gerekiyor. İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi evrakları tamamlandıktan sonra belgelerin tercümeleri yaptırılarak başvuru dosyası son haline getiriliyor. İngiltere vizesi türlerinin başvuru evrakları hakkında bilgi alabilmek için CSS Legal İngiltere vizesi uzmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

Başvuru dosyasının tamamlanmasından sonra başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevu gün ve saatinde başvuru dosyası ile biyometrik bilgiler (fotoğraf ve parmak izi) başvuru merkezlerine elden teslim edilmelidir. Ayrıca diğer ülkelerin vize başvuru merkezlerinde olduğu üzere buraya da telefon, kamera, kesici delici aletler vb. ile girilmesi mümkün değil.

İngiltere için vize başvurularında İngiliz Konsolosluğu direkt olarak başvuru sahipleri ile görüşmezken, aracı kurum olan başvuru merkezleri işlemleri gerçekleştirir. Yani İngiltere Konsolosluk vize işlemleri yalnızca başvurunun değerlendirilmesiyle sınırlı. Türkiye’den yapılacak başvurular İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Antep ve Adana şehirlerinde bulunan; İngiltere’den yapılacak başvurular 2018 kasım ayında açılan İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden yapılabilir.

Başvuru merkezine teslim edilen belgelerle başvuru prosedürleri tamamlanmış olacak ve vize sonucu ortalama 15 iş günü içerisinde gelecektir. Ancak bu süre İngiliz Konsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere ziyaretçi vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere turist vizesi, İngiltere iş vizesi, İngiltere çalışma vizesi başvuruları genellikle 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken; İngiltere evlilik vizesi, İngiltere yerleşim vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi gibi başvurular ise 90 gün içerisinde sonuçlanıyor. Ankara Antlaşması Vizesine İngiltere’den başvuru yapıldığı takdirde bu süre 6 aya kadar çıkabiliyor. Bu sebeple, İngiltere vize prosedürleri ve vize değerlendirilme süresini hesaplayarak başvuru işlemlerine başlamak önemli. Ancak ne kadar erken başvurursanız elbette o kadar iyi.

İngiltere vizesi ret sebepleri oldukça çeşitli olabilmektedir. Başvuru dosyasında bulunan herhangi bir eksik bilgi veya belge, sahte evrak veya yalan beyan, adli sicil kaydının temiz olmaması, bireyin sağlık durumunun seyahat etmek için yeterli düzeyde olmaması, kişinin göçmenlik geçmişi (asal olmayan yollarla ülkeye girme, ülke sınırları içerisinde verilen süreden fazla kalma, vize çerçevesinde verilen veya sınırlanan haklara uymama vb.) gibi örnekler İngiltere vizesi ret nedenleri arasında gösterilen genel durumlardır. Başvuru sahiplerinin başvuru dosyalarında bulunan evraklara göre ve başvuru sahibinin yaşam standartlarına göre İngiltere vizesi red sebepleri değişecektir. CSS Legal vize uzmanlarıyla İngiltere vizesi başvurusu veya İngiltere vizesi reddine itiraz başvurusunda bulunulması vize sonucunun olumlu olma ihtimalini artırabilecektir.

Başvurunun olumlu olması halinde pasaport başvuru merkezlerinden teslim alınır. Başvuru sonucunun olumsuz olması durumunda ise başvuru sahibinin vize reddi mektubunda yazanlar doğrultusunda itiraz hakkı bulunmakta. Vize ret mektubunda İngiltere vize başvuru reddine itiraz edilip edilemeyeceği, neden vize reddi alındığı, hangi itiraz yollarının kullanılabileceği bildiriliyor. İngiltere vize başvurusu ret kararına karşı; itiraz davası, yeniden değerlendirme başvurusu, idari itiraz yolları kullanılabiliyor. Ayrıca belirtilmelidir ki, herhangi bir İngiltere vizesi reddine itiraz hakkı olsun ya da olmasın tüm başvurularda itiraz kapsamlı yeniden değerlendirilme (re-consideration) başvurusu yapmak hakkı vardır. İngiltere vize reddi aldıktan sonra yeniden başvuru yapmak ve olumlu sonuç almak çok daha zor olduğu için bir uzmanla çalışmak vize sonucunun olumlu olabilmesi adına yararlı olabilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme