“Cizre’ye varmaları söz konusu değildir”

Olaylar
İçişleri Bakanı Selami Altınok, düzenlediği basın toplantısında, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 günü başlayan operasyonlarda 800 kilogram patlayıcının imha edildığini, 30 hendek ile bari...
EMOJİLE

İçişleri Bakanı Selami Altınok, düzenlediği basın toplantısında, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 günü başlayan operasyonlarda 800 kilogram patlayıcının imha edildığini, 30 hendek ile barikatın kaldırıldığını söyledi.

Operasyonda 10 örgüt mensubunun gözaltına alındığını ifade eden Altınok, şöyle konuştu:

“İkisi kimliği belirsiz olmak üzere yedi terör örgütü mensubu ölü olarak ele geçirilmiştir. 11 polisimiz ve dört vatandaşımız yaralanırken, bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu operasyonlarda Cizre’de ele geçirilen mühimmat, operasyonların ne kadar haklı ve doğru olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.”

“Can güvenliği için gereken adımlar atılıyor”

Operasyonlar başladığından itibaren vatandaşların her türlü ihtiyacının karşılanmasına özen gösterildiğine dikkati çeken Altınok, şöyle konuştu:

“Operasyonların başladığı ilk andan itibaren vatandaşlarımızın can güvenliği için gereken adımlar atılırken, Cizre halkının insani tüm ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık, gıda gibi ihtiyaçları için azami düzeyde özen gösterilmektedir. Bu çerçevede valilik tarafından belirlenen noktalarda gıda dağıtımı yapılmakta, fırınlar açılmakta ve sağlık hizmetleri için gereken tüm tedbirler devreye sokulmaktadır. Fakat özellikle sağlık personeline yönelik olarak terör örgütünün sistematik bir şekilde saldırılar düzenlediği ve bu hizmetleri engellemek için elinden geleni yaptığı bilinmektedir.”

“Cizre’ye varmaları söz konusu değildir”

Altınok, sokağa çıkma yasağı uygulandığının tüm Türkiye tarafından bilindiği Cizre’de insanların can güvenliğinin herşeyden önce geldiğini vurguladı.

Altınok, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre’de sokağa çıkma yasağı olduğunu bütün Türkiye biliyor. Bütün vatandaşlarımızın olduğu gibi sayın genel başkanların, sayın bakanların ve milletvekillerinin de güvenliği bizim için herşeyden önce geliyor. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama noktasında göstermiş olduğumuz hassasiyeti sayın bakanlar ve milletvekilleri için de aynen gösteriyoruz. Cizre’ye varmaları durumunda farklı provokatif olaylara sebebiyet verebileceğini de değerlendirdiğimizden dolayı kendilerinin güvenliğini ve huzurunu sağlama noktasında Cizre’ye varmaları söz konusu değildir, ona müsaade etmeyeceğiz.”