Cizre’de vatandaşlara gıda yardımı

Olaylar
Cizre’de bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen ‘Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu’ sürüyor. Sokağa çıkma yasağının bulunduğu ilçede vatandaşların mağd...
EMOJİLE

Cizre’de bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen ‘Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu’ sürüyor.

Sokağa çıkma yasağının bulunduğu ilçede vatandaşların mağdur olmaması için gerekli önlemler de alınıyor. Bu kapsamda Cizre Kaymakamlığınca hazırlanan gıda paketleri ilçedeki vatandaşlara dağıtıldı.

Gıda dağıtımı dolayısıyla zırhlı araçlar Nur Mahallesindeki bazı sokaklara girdi. Yardımlar, çatışmaların yaşandığı bölgelerin yakınına kadar giden zırhlı araçlarla vatandaşlara ulaştırıldı.

Kapıları tek tek çalan polisler ev halkına sıkıntılarının olup olmadığını, ihtiyaçlarını sordu. Sokağa çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunan güvenlik güçleri gıda paketlerini ailelere teslim etti. Bazı yerlerde yaptığı anonslarla vatandaşları gıda dağıtım aracının yanına davet eden güvenlik güçleri çocuklara da çikolata hediye etti.

Okula gitmek istiyorlar

Yapılan yardımlardan duydukları memnuniyeti dile getiren kadınlar güvenlik güçlerine teşekkür etti. Gıda konusunda sıkıntı yaşamaya başladıklarını, dağıtılan yardımların zamanında geldiğini belirten mahalle sakinleri, yaşananların sona ermesine yönelik taleplerini ifade etti. Bazı vatandaşlar ise iş yerlerini bırakmak istemedikleri için evlerini terk etmediklerini söyledi.

Yaşananlardan en fazla etkilenenlerin başında ise çocuklar geldi. Dağıtılan çikolataları alan çocuklardan 2. sınıf öğrencisi Enver, çok korktuğunu belirterek silah seslerinden etkilendiğini söyledi. Enver yeniden okullarının açılmasına yönelik talebini iletti. 5. sınıf öğrencisi Mehmet ile 3. sınıf öğrencisi Melek de yaşananlardan dolayı sokağa çıkamadıklarını belirterek, yeniden okula gitmek istediklerini kaydetti.