Çılgın Projede Yeni İddia!

Olaylar
Yeni Akit Gazetesi, kanalın başlangıç noktasını Karadeniz kıyısında Yalıköy, güneyde Marmara kıyısında Alipaşa olduğunu iddia etti. İddialar detaylı haritalarda da gösterildi. Today’s Zaman&rsqu...
EMOJİLE

Yeni Akit Gazetesi, kanalın başlangıç noktasını Karadeniz kıyısında Yalıköy, güneyde Marmara kıyısında Alipaşa olduğunu iddia etti. İddialar detaylı haritalarda da gösterildi. Today’s Zaman’ın da daha önce bu güzergâhı yazdığı belirtiliyor. Akit’in “ele geçirdiği” belirtilen İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Arasındaki Görev Alanlarının Düzenlenmesine yönelik haritada, detaylı güzergâh görülüyor.

ANTİK KENT VAR
Haritada, ilçelerde yer alan kentsel ve arkeolojik sit alanları, kentsel ve tarihi sit alanı, koruma alanları, tecrit alanları, arkeolojik park alanları, antik kentler, yanıcı parlayıcı depolar ve göller açıkça belirtiliyor. Haritada kanal güzergâhı, bir balıkçı köyü olan Yalıköy’den başlıyor. Güzergâhta; Anastasias Surları, Karamandere sınırı, Çatalca’da Gümüşpınar ve Devlet Ormanları, İhsaniye’de İkigöz ve Kocakuyu Mağaraları, Bekirli, Kurfallı, Küçükkılıçlı Köyü ve Alipaşa Mahallesi var, bitiş noktasının doğusunda ise Mimar Sinan Köprüsü. Güzergâh üzerindeki tarihi yapılar, bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Bu hattın en kestirme yol olduğu belirtiliyor.

"UYGUN VADİLERİ BULAN GÜZERGAHI BULABİLİR"
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili, “Çılgın projesi”nin güzergâhı için şunları söyledi: “Bu, henüz projelendirilmiş değil. Belli vadiler var. O vadiler takip edilmek zorunda. Uygun vadileri bulup çıkarırsanız, projenin geçeceği yeri de tahmin edebilirsin iz.”

"KURGU ÇOK AMA KESİN YER YOK"
Kanal İstanbul Projesi’nde Başbakan Erdoğan’dan sonra en çok bilgiye sahip olan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Nereden geçeceğine yönelik kurgu çok. Ama kesin bir yer yok” dedi. Yıldırım, HABERTÜRK’ün sorularını yanıtlarken, dün bir gazetede yer alan haritaya ilişkin şunları söyledi: “Ben de bilmiyorum nereden geçeceğini. Kurgu çok ama kesin bir yer yok. Öncelikle zemin etüt çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Öyle harita üzerinden yer çizilecek durum yok. Bunlar olmadan bir şey söylemek doğru olmaz.”

ERDOĞAN: ECEVİT’İN PROJESİ VARSA NEREDE?
BAŞBAKAN Erdoğan, Kanal İstanbul projesi ile ilgili eleştirilere sert yanıt verdi. Pendik’te Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Genel Kurul toplantısına katılan Erdoğan, “Proje, Türkiye’de, hatta komşu ülkelerde ciddi heyecan oluştururken, muhalefet, projeyi karalamanın gayretine girdi” dedi. Erdoğan, “Proje Ecevit”in diyenlere de şu yanıtı verdi: “Diyorlar ki ‘Ecevit’in projesi’dir. Ecevit de söylemiş olabilir. Söylemek yapmak demek değildir. Varsa projesi nerede? İnsan bunu görmek ister.”

BAHÇELİ: ÇILGIN DEĞİL, ÇALINTI PROJE
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı çılgın projeyi eleştirirken, projenin eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’e ait olduğunu belirterek, “Demek ki çılgın proje değil ama çalınan proje olduğu kesin” dedi. Bartın’da halka seslenen Bahçeli, şöyle konuştu: “Akıllı proje dururken çılgınlaşmanın ne manası var? Çılgın proje dedin, yarım saat sonra anlaşıldı. DSP’nin rahmetli Genel Başkanı Bülent Ecevit’in projesi olduğu anlaşıldı.”

Gazete Habertürk
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme