CHP’nin Deniz Gezmiş çelişkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının yıldönümünde anma mesajı yayınladı. Kılıçdaroğlu’na, AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan 24 Nisan 1972 yılındaki meclis tutanaklarıyla cevap verdi.

Kılıçdaroğlu dün resmi Twitter hesabından, "Bugün 6 Mayıs, bugün tek suçları vatanlarını sevmek olan Deniz’in, Hüseyin’in, Yusuf’un ölüm yıl dönümü. Saygıyla anıyorum" mesajını yayınlamıştı.

AK PARTİ’DEN TUTANAKLI YANIT GELDİ

Kılıçdaroğlu’na cevap AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan’dan geldi. Turan, "Yazıklar olsun hem asacaksınız hem üzüleceksiniz, biz de size inanacağız öylemi. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını asan sizin partiniz. 24 Nisan 1972’de Deniz Gezmiş’in Meclis’teki idam oylamasında 144 CHP milletvekilinden 97’si ‘evet’ demiş" diyerek çelişkiye dikkat çekti.

İşte o Tweet’ler;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

273 KABUL 47 RET

1972 yılında Meclis’teki üye sayısı 450 idi ve oylamaya 323 milletvekili katılmıştı. 273 milletvekili Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesine kabul oyu verirken 48 ret oyu çıkmış ve 2 de çekimser oy kullanılmıştı. Oylamaya katılmayan vekil sayısı ise 118 idi. Deniz’leri idamdan kurtarmak için sadece 30 oya ihtiyaç vardı. Ancak CHP’lilerin önemli bir kısmı Meclis’e bile gelmemişti.

144 VEKİLDEN İDAMA HAYIR DİYEN 47 CHP’Lİ

Meclis’teki oylamada 144 CHP’liden idamlara hayır diyenlerin sayısı 47 idi. O 48 ret oyu ise TİP’li Mehmet Ali Aybar’a aitti. Senato’da 34 üyesi bulunan CHP’den idamlara hayır diyenlerin sayısı ise 18 idi. Üstelik idamlar sırasında 12 Mart ara rejim hükümetinin Başbakanı, eski CHP’li Nihat Erim’di.

SÜLEYMAN DEMİREL DE ‘EVET’ DEDİ

"Türk solu"nun akıl danıştığı” isimlerden biri haline gelen Süleyman Demirel o gün ne mi yapıyordu. Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idam oylamasına oy veren isimlerden biri de Isparta milletvekili ve Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’di.

İŞTE O TUTANAK: