CHP’de Tarihi Kurultay

Olaylar
Kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na gelen delegeler ve partililer, güvenlik kontrolünden geçerek içeri alındı. İl başkanlarından oluşturulan bir heyet Anıtkabir’e gitti. Atatürk ve...
EMOJİLE

Kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na gelen delegeler ve partililer, güvenlik kontrolünden geçerek içeri alındı.

İl başkanlarından oluşturulan bir heyet Anıtkabir’e gitti. Atatürk ve İsmet İnönü’nün kabirlerine giden partililer, Devlet Mezarlığına geçerek CHP’nin 3. Genel Başkanı eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in mezarını ziyaret etti.

Evinden kurultay salonuna giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Torunumdan uğur öpücüğü aldım” dedi.

kemal kılıçtaroğlu

MKILIÇDAROĞLU SAV’LA GELDİ

Salona kadar giden yolu güçlükle kat eden Kılıçdaroğlu, izdiham nedeniyle salona girmekte güçlük çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu salona Genel Sekreter Önder Sav ile birlikte girdi.

Kılıçdaroğlu, 10. Yıl Marşı eşliğinde ve ”Hoşgeldin sakin güç”, ”Hoşgeldin halkın adayı” anonslarıyla karşılandı.

Partililerin, delegelerin ve basının yoğun ilgisi nedeniyle salona girişinde zorluk yaşayan Kılıçdaroğlu, salonda tur atarak, tribündekileri selamladı.

ckp kurultay‘BAŞBAKAN KEMAL’

Bu sırada düşme tehlikesi de yaşayan Kılıçdaroğlu, ”Başbakan Kemal” sloganları arasında delegelerin arasına oturdu.

Kılıçdaroğlu’nun salona girişi sırasında protokol kapısının önünde basın mensuplarına ayrılan masaların bazıları, izdiham nedeniyle devrildi.

ECEVİT DE SALONDA

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit de salona geldi.

Salona girerken kısa bir açıklama yapan Ecevit, şöyle konuştu: “Zonguldak’taki maden kazası Başbakan’ın dediği gibi kader değil, kaza da değil. Bu bir cinayettir. 30 kişi cinayet sonucu öldü. Bu çok önemli bir kurultay. CHP’ye katılıp katılmayacağımız konusuna kurultaydan sonra karar vereceğiz.”

Kurultayı, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, sanatçılar Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Bağımsız Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de izliyor.

Partililer Kamer Genç’e yoğun ilgi gösterdi.

SALONDAN NOTLAR

Salonda konuşmaların yapılacağı sahnenin üst bölümüne Atatürk ve eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın büyük boy posterleri asıldı.

Posterlerin altına ve sahnenin iki yanına ise dev ekranlar kuruldu. Ekranlarda, halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif’in türküleri eşliğinde Anadolu’dan görüntüler yansıtıldı.

Atatürk ve Deniz Baykal’ın posterlerinin tam karşısına Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük boy iki posteri asılırken, Kılıçdaroğlu posterlerinin yanında ise ”CHP Türkiye’nin zaptedilmeyen kalesidir” yazısı dikkati çekti.

Tribünlerin üst bölümlerine de ”Bir ülkede namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmak zorudadırlar-İsmet İnönü”, ”Önder’imiz Kemal, hedefimiz iktidar”, ”Bu kurultaydan başbakan çıkacak”, ”Kılıçdaroğlu dar etmeye geliyor”, ”Baykal, Kılıçdaroğlu kardeş, komplocular kalleş” ve ” Sakin güç, çelik yumruk arkandayız” yazılı pankartlar asıldı.

Salonda bulunanlar ellerinde CHP bayrakları ve Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resimleriyle çalan müziklere eşlik ediyorlar.

BÜYÜK İZDİHAM

Atatürk Spor Salonu’nun dışında da yoğun kalabalık yaşanıyor. Kalabalık nedeniyle bazı delegeler salona girmekte zorlanıyor. Salona giremeyen partililer salon dışında davul zurna eşliğinde halaylar çekiyorlar.

Emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemleri alırken kurultay nedeniyle 2 bin 500 polis görev yapıyor.

BAYKAL’A ZİYARET

Öte yandan, Manisa’dan gelen partililer, Deniz Baykal’ı evinde ziyaret etti.

Baykal, görüşmek istemeyince partililer slogan atarak kurultay salonuna doğru yola çıktı.

İLK GÜN BAŞKAN SEÇİLECEK

İki gün sürecek ilk gününde genel başkanlık seçimi yapılacak.

CHP’nin tüzüğüne göre genel başkan adaylığı için delegenin yüzde 20’sinin desteği gerekiyor.

Deniz Baykal’ın, 10 Mayıs’ta CHP Genel Başkanlığı’ndan istifasının ardından İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu kurultaya kısa süre kala genel başkanlığa aday olduğunu açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu, bu göreve seçilmesi durumunda CHP Genel Başkanlığı’nı üstlenen 7. isim olacak.

Deniz Baykal’ın kurultaya katılması beklenmezken açılış konuşması istifasından yana bu görevi yürüten Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi tarafından yapılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme