“Cenazemizi propaganda yapmasınlar diye biz aldık”

Olaylar
Suruç’taki hain saldırıda 32 kişi hayatını kaybetmişti. O intihar saldırısında can verenlerden birisi de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Büşra Mete idi. Büşra Mete’nin c...
EMOJİLE

Suruç’taki hain saldırıda 32 kişi hayatını kaybetmişti. O intihar saldırısında can verenlerden birisi de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Büşra Mete idi. Büşra Mete’nin cenazesi dün akşam ailesi tarafından teslim alındı ve defnedildi. Genç kızın ailesi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin(ESP) cenaze üzerinde propaganda ve provokasyon yapmasının önüne geçmek için cenazeyi kendisi aldı ve defnetti. Ailenin bu şekilde hareket etmesine tepki gösteren ESP, bunun nedeninin “polis baskısı” olduğu yalanını servis etti. Bazı medya organları ve internet siteleri de bu iddiayı haber yaptı.

CENAZEMİZİ PROPAGANDA YAPMASINLAR DİYE BİZ ALDIK

Haber10, acılı aileye ulaştı, Büşra Mete’nin dayısıyla Oğuz Atilla ile konuştu. Yazılanların gerçekle bir alakası olmadığını belirten Oğuz Atilla, Haber10’a özel şu açıklamalarda bulundu: “Yazılanlar kesinlikle yalan! Biz cenazemizi terörist grupların elinden kaçırdık. Sırf onlar propaganda yapmasın, prim yapmasın diye aldık cenazemizi. Benim cenazem var, acım var… Onlar ‘Benim şehidim’ diye propaganda yapıyor. Ölüm üzerinden kendi propagandasını yapıyor. Gelip bir Fatiha okumaları gerekirken dertleri propaganda yapmak. Dinimizce caiz olan gelip Fatiha okumak, taziyede bulunmaktır, alkışlamak değil! Bizde alkışlamak yok! Bizim ailemizdeki insanlar namazında, niyazında… Demek ki kızımızı kandırmışlar. Televizyonda görüyorduk, insanlar ‘benim oğlum dağa kaçırıldı’ diye… Demek ki çıkarılıyormuş, kaçırılıyormuş… Demek ki kandırılıyormuş… Annesi, babası… Hepimiz yıkıldık. Çok zor bir şey… Allah düşmanımın başına vermesin.

POLİS BASKISI DİYE BİR ŞEY YOK

O yazılanlar yalan. Kesinlikle polis baskısı diye bir şey söz konusu değil. Emniyet Teşkilatı ile hiçbir sorunumuz olmadı. Bize çok iyi davrandılar, her türlü yardımda bulundular. Allah hepsinden razı olsun.

O haberleri yazanlardan hiç kimse gelip de bize bir şey sormadı. Böyle bir şey oldu mu diye gelen olmadı. Kendi kafalarına göre uydurmuşlar.

Kızımız Büşra için bir de hayali site mi sayfa mı ne açmışlar. Biz onun kapatılması için de başvuruda bulunduk.

NE OLMUŞTU?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırıda hayatını kaybeden 32 kişi arasında Büşra Mete de vardı. İletişim Fakültesi öğrencisi Büşra Mete, ailesine bir haber için Suruç’a gittiğini söylemişti. Doğan Grubu’na staj başvurusu yaptığı öğrenilen Büşra Mete’nin daha önce de başka şehirlere haber için gitmişti.Suruç’taki hain saldırıda ölen Büşra Mete’nin cenazesi ailesi tarafından teslim alınarak defnedilmişti. Bu defin olayının ardından bazı medya organları ve ESP, ailenin bu şekilde bir tercih kullanmasının nedeninin polis baskısı olduğunu iddia etmişti. Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP), Mete’nin cenazesinin dün gece yarısı ailesi tarafından gizlice defnedildiğini duyurmuş, ailenin bu yola gitmesinin polis baskısından kaynaklandığını öne sürmüştü.