Cemil Bayık’tan Türkiye’ye Cerablus tehdidi

Olaylar
BBC’ye konuşan Cemil Bayık, ”Türkiye oraya müdahale ediyorsa, oradaki Kürtlerden dolayı müdahale ediyordur. Bizim de görevimiz oradaki Kürt halkını savunmaktır. Elbette ki o zaman biz de m...
EMOJİLE

BBC’ye konuşan Cemil Bayık, ”Türkiye oraya müdahale ediyorsa, oradaki Kürtlerden dolayı müdahale ediyordur. Bizim de görevimiz oradaki Kürt halkını savunmaktır. Elbette ki o zaman biz de müdahale ederiz. Biz de kuzeyde savaşı geliştiririz” dedi.

Bayık, ne ABD ne de Rusya yanlısı olduklarını söylerken, uluslararası topluma ‘Artık Kürtleri kullanalım derlerse yanılırlar, Kürtler eski Kürtler değil’ diye seslendi.

Son dönemde ABD’den, Türkiye’yle birlikte Suriye’nin kuzeyinde operasyonlar yapabileceklerine dair sinyaller geldi. ABD’nin de içinde yer aldığı, Türkiye’nin de içinde yer aldığı, Cerablus’a yönelik olası bir operasyonda tavrınız ne olur?

Bayık: ABD’nin ne yapmak istediği çok net değil. Türkiye’ninki nettir. Türkiye’nin bütün amacı Rojava devrimini boğmaktır. Uluslararası güçlerin Rojava’ya desteğini kesmektir. Türkiye ABD’yi ve uluslararası güçleri kullanmak istiyor. Ama ABD de Türkiye’yi kendi amaçlarına çekmeye çalışıyor. Burada tam bir uyumdan söz edilemez. Çelişkiler var. Kerry G-20 zirvesinden sonra dedi ki, ‘biz Türkiye’yle Cerablus’a yönelik yeni bir takım hamleler yapacağız’. Davutoğlu ‘hayır şu anda yapacağımız bir şey yok’ dedi. Çünkü hala ABD’ye ve uluslararası koalisyon güçlerine YPG’yi ve PKK’yi kabul ettirmiş değil.

ABD ve Türkiye Cerablus harekatı konusunda anlaşırsa, tavrınız ne olur?

Bayık: Eğer anlaşırlarsa biz de Türkiye’de mücadeleyi yükseltiriz. Ve Rojava Kürdistan’ındaki Kürtler de ve yine orada Kürtlerle hareket eden Demokratik Suriye Ordusu güçleri de elbette ki mücadeleyi yükseltir.